e
sv

100 hidrojen yakıtlı Toyota Mirai, Kopenhag’da taksi hizmeti vermeye başladı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Tüm dünya iklim değişikliğiyle çabada bataryalı elektrikli araçlara (BEV) yönelirken Toyota, hidrojen yakıt hücreli araçlara da talih verilmesi gerektiğine inanıyor. Şirketin bu bahisteki en kıymetli modeli Toyota Mirai, geçtiğimiz yılın sonunda ikinci kuşağına geçiş yapmıştı.

Yepisyeni tasarımı ve artırılan menziliyle dikkatleri üzerine çeken ikinci jenerasyon Toyota Mirai, Danimarka’nın başşehri Kopenhag’da taksi olarak hizmete başladı. Kentte taksi hizmeti veren DRIVR isimli bir firma, filosuna 100 adet hidrojen yakıtlı Mirai daha ekledi. Şirket böylelikle çevreci ulaşım için kıymetli bir adım daha attı.

Yapılan açıklamaya nazaran, Danimarka’da 2025’ten itibaren hiçbir yeni taksinin CO2 emisyonu salımına sahip olmaması ve 2030’dan itibaren ise tüm taksilerin sıfır emisyonlu olması gerekiyor. Yeni kuşakta yapılan iyileştirmeler sayesinde 650 kilometre sürüş menziline kavuşan Mirai, bu noktada kıymetli bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Çevreci ulaşım için her gün bilhassa büyük kentlerde çok fazla kilometre yapan taksiler kilit noktalardan biri olarak gösteriliyor. Sıfır emisyonlu Mirai ise yüksek menziliyle birlikte kentlerde hidrojen altyapısının oluşmasına katkı sağlıyor.

Toyota, sıfır emisyona giden yolda hidrojen bazlı bir toplum oluşturmak hedefiyle hidrojenin kullanım alanlarını ve avantajlarını sergilemeye devam ediyor. Mirai ise sıfır emisyonlu elektrikli mobilite alanında inançlı ve konforlu sürüşünün yanı sıra artırılmış menzili ve kolay dolum imkanıyla da öne çıkıyor. Bu yeni projelerle birlikte, Avrupa’da nakliyat konusunda hidrojen tahlillerinin artırılması ve dolum istasyonlarının yaygınlaştırılması hedefleniyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli