e
sv

12. Kuşak İşlemci, DDR5-6400 RAM’le Test Edildi: Gecikmeler Yüksek

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Gear 4 modunda test edilen ve 6400 MHz üzere yüksek frekanslara çıkan bellekler, Alder Lake platformunda yüksek gecikme kıymetleri sergiledi.

Intel 12. jenerasyon işlemciler, beklentilerimize nazaran Ekim ayı sonlarında tanıtılacak ve Kasım ayında perakende satışlar başlayacak. Kısa bir vakit evvel yeni Alder Lake yongaların erken listelenen fiyatlarından kelam etmiştik. Bildiğiniz üzere bu platformda DDR5 bellek dayanağı sunulacak ve artık yeni test sonuçlarıyla karşı karşıyayız.

Alder Lake’in yeni Gear 4 modunda çalıştığını gösteren testler, @harukaze5719 tarafından yayınlandı. AIDA64 önbellek ve bellek testinde 10 çekirdekli Core i5-12600K CPU ve DDR5-6400’de çalışan bir DDR5 bellek kiti kullanılıyordu. Bellek bant genişliği, etkileyici bir halde 88-90 GBps düzeyindeydi. Lakin gecikme kıymetleri beklendiği üzere değildi ve 92,5 ns üzere yavaş bedeller alındı.

Listeye nazaran sistem Gear 4 aktif bir halde çalışıyordu. Intel, son on yılda 92,5 ns bellek gecikmesine yaklaşan tek bir mimari bile yayınlamadı. Sadece AMD’nin orjinal Zen mimarisi bu türlü yüksek gecikmeler sunuyordu ve bu da birinci kuşakta bellek darboğazlarıyla biliniyordu.

Intel, bellek takviyesini geliştirmek hedefiyle Rocket Lake mimarisinde “Gear” modlarını tanıttı: Gear 1 ve Gear2. Gear 1, bellek denetleyicisini ve RAM’i tıpkı frekansta çalıştırıyor ve çok düşük sistem gecikme bedelleri sunan varsayılan bir mod.

Gear 2 ise bellek saatini bellek denetleyici saatinin yarı suratında yahut 2: 1 oranında çalışacak halde düşürüyor. Böylece kullanıcıların bellek gecikmesinden bir ölçü fedakarlık etmesi gerekli, lakin sonuçta daha yüksek frekanslara ve daha yüksek bant genişliğine ulaşmak mümkün.

Mevcutta kullanılan 11. kuşak Rocket Lake işlemcilerle yapılan testlerde, Gear 2’nin sistem gecikmesine gözle görülür bir ziyan verdiği ve oyun performansını direkt etkilediği tespit edildi. Core i5-11600K ile yapılan testlerde Gear 1 modu %5 daha uygun oyun performansı sunuyordu.

Mavi grup, Gear 4 moduyla bellek denetleyici frekansını bellek frekansının sırf dörtte birine indirerek işleri büsbütün yeni bir seviyeye taşıyor. Böylelikle çip epey yüksek bellek suratlarını desteklese de büyük gecikme kayıplarına yol açıyor.

Bu testler şimdi resmi kayıtlara dayanmıyor. Lakin sızdırılan gecikme pahaları doğruysa, Gear 4 modu son kullanıcılar için pek yararlı olmayacak. Genel olarak sistem gecikmesi bellek bant genişliğinden çok daha kıymetli, elbette istisna olarak birtakım belleğe aç uygulama ve yazılımlar hariç.

Yeni Alder Lake yongalar yakında piyasaya çıkacak ve ayrıntılı DDR5 bellek testlerini görmeyi merakla bekliyoruz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli