e
sv

14 yaşından küçüklere TikTok kısıtlaması getirildi

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

TikTok uygulaması sahip olduğu akımlarla birden fazla gencin ilgi odağı. Lakin bu akımlar yüzünden dünyanın dört bir yanında ölen gençler de oldu. Daha evvel tren raylarında TikTok görüntüsü çekerken canından olan bir genç gündeme düşmüştü. İtalya’da da ufak bir kız “kendini boğma” akımı sebebiyle ölmüştü. Hal bu türlü olunca TikTok dünyanın her tarafında reaksiyon çeken bir uygulama haline geldi.

Fakat bunlara karşın sahip olduğu formatla TikTok hala çok tanınan. Uygulama birden fazla esaslı uygulamaya bile örnek teşkil edebiliyor. Uygulama ne kadar tanınan olursa olsun Çin’de kimi kısıtlamalarla karşı karşıya.

14 yaşından küçükler için TikTok uygulamasına vakit kısıtlaması geliyor

ByteDance, Çin içerisinde 14 yaşından küçük TikTok kullanıcılarına sınırlama getirdi. Buna nazaran Çin’de 14 yaşından küçük kullanıcılar uygulamayı lakin günde 40 dakika müddetle kullanabilecek. Münasebet ise Çin Hükümeti’nin gençler için ziyanlı olarak gördüğü internet müddetlerini azaltmaya çalışması. 14 yaşın altındakiler sabah 6 akşam 22 ortasında yalnızca 40 dakika TikTok uygulamasını kullanabilecek. Devlet uygulamaya da sıkı kontrol getiriyor. TikTok’un gençlik sürümüne deneyler, stantlar, tarihi bilgiler üzere eğitici içerikler eklenmesi mecburî olacak.

Durum yalnızca TikTok ve 14 yaşından küçük çocukları etkilemiyor. Ayrıca 18 yaşından küçük vatandaşlar sırf cuma günleri, hafta sonları ve tatil günleri saat 20:00-21:00 saatleri ortasında oyun oynayabilecek.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli