e
sv

16 Çekirdekli Core i9-12900K, Testlerde 5.1 GHz Sürate Ulaştı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Intel’in yeni amiral gemisi olmaya hazırlanan Core i9-12900K, SiSoftware Sandra testlerinde ortaya çıktı. 12. jenerasyon Alder Lake platformunun en üst düzey modeli, bu kere çok daha yüksek saat suratları ve performans kıymetleriyle ön plana çıkıyor.

SiSoft yazılımı, işlemciyi hem Golden Cove (P-Core) hem de Gracemont (E-Core) çekirdeklerinin detaylı frekans suratlarıyla birlikte listeliyor. Core i9-12900K Alder Lake-S işlemci, 16 çekirdek ve 24 iş parçacığına sahip. Bu 24 iş parçacığının 16’sı yüksek performanslı, 8’i ise düşük performanslı verimlilik çekirdeklerinden geliyor.

CPU, P-Core’da (Golden Cove) çekirdek kümesi başına 3 MB ve E-Core’da (Gracemont) her küme için 3 MB olarak düzenlenmiş 30 MB L3 önbelleğe sahip. Bu da her biri 4 E-Çekirdeği içeren iki kümeli P-Core’lar için 24 MB ve E-Core’lar için 8 MB önbellek ayrıldığı manasına gelmekte.

Frekans suratlarına gelince, performans çekirdeklerinin 3.2 GHz taban ve 5.3 GHz boost frekansına sahip olması bekleniyor. E-Core olarak bilinen verimlilik çekirdekleri ise sırasıyla 3.0 GHz taban ve 3.9 GHz boost saatine ulaşabilir. Bu saatlerin tek çekirdek için olduğunu not düşelim. Tüm çekirdeklerde ise performans çekirdekleri için 5.0 GHz ve düşük güçlü çekirdekler için 3.7 GHz üzere suratlar görülecek.

Teste giren Core i9-12900K’nın tüm performans çekirdekleri 5.08 GHz civarında çalışıyordu. Verimlilik çekirdekleri ise beklentilere uygun biçimde 3.6 GHz düzeylerini gördü.

Yeni kuşak yonga, DDR5 belleklerle birlikte Intel Alder Lake İstemci platformunda çalışıyordu. Ayrıyeten genel olarak Alder Lake CPU’larda çekirdekler ortası gecikmelerin değerli ölçüde güzelleştirildiği söyleniyor. 12. kuşak işlemciler muhtemelen Ekim sonlarında duyurulacak ve Kasım ayı içinde piyasaya çıkmaya başlayacak.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli