e
sv

16 yaşından itibaren kullanılabilen Citroen Ami’nin Türkiye lansmanı gerçekleştirildi

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Geçtiğimiz yıl şubat ayında tanıtılan Citroen Ami‘nin Türkiye lansmanı bugün gerçekleştirildi. Tanıtım esnasında Citroen Ami’nin Mart 2022’de satışa sunulacağı açıklandı lakin fiyatı paylaşılmadı.

Citroen Ami özellikleriyle neler sunuyor?

Citroen Ami, aslında kiralama ve araç paylaşım hizmetleri için geliştirilen bir araç diyebiliriz. Lakin, “dört tekerlekli motorlu bisiklet” sınıfına giren Ami’nin ferdi satışı da olacak. B1 sınıfı ehliyete sahip 16 yaş ve üzeri şahıslar Citroen Ami’yi kullanabilecek.

Kutu üzere dizaynıyla ve şahsileştirme seçenekleriyle dikkat çeken Citroen Ami’de 8 beygir güçve 40 Nm tork üreten bir elektrik motoru ile 5.5 kWh’lık lityum iyon batarya bulunuyor. Azamî suratı 45 km/s ile sınırlanan Ami, tek şarjla 70 kilometre yol kat edebiliyor. Ami’nin azami sürate çıkması 10 saniye sürüyor.

Citroen Ami’nin bataryası, standart priz ve elektrik kablosuyla 3 saatte şarj edilebiliyor. Uygun kablo kullanıldığında Wallbox yahut şarj istasyonlarından da şarj edilebiliyor. Citroen Ami, küçük boyutları, 7.2 metre dönüş çapı ve sıfır emisyonlu sürüş özelliği ile scooter’lar, bisikletler, moped’ler ve hatta toplu ulaşım için savlı bir rakip olarak görülüyor.

Citroen Ami’nin 45 km/s azami sürate sahip olması, süratli akan trafikte sorun yaratabileceği istikametinde bir tasa oluşturabilir. Lakin bu kompakt aracın şehir içi kısa uzaklıklar için geliştirilmiş olduğunu hatırlatmakta yarar var. Motorlu bisiklet sınıfına giren Ami’nin otoyol ve köprüleri, İstanbul’daki Avrasya Tüneli’ni kullanması yasak.

Citroen Ami’nin iki kişilik hayat alanına sahip versiyonu 470 kilogram yüke sahip. Bagaj hacmi ise 63 litre. Ayrıyeten çokça eşya gözüne sahip olan araç, panoramik cam tavan sayesinde ferah bir hayat alanı sunuyor. Citroen Ami’nin 260 litre kargo hacmine sahip ve 140 kg yük taşıyabilen kargo versiyonu da mevcut.

Citroen Ami, Fransa’da 6990 euro’dan başlayan fiyatlarla satılıyor. Ülkemizdeki fiyatı şimdi belirli değil. Kompakt araç online olarak konuta teslik halinde satın alınabilecek. MTV’si şu an için 157 lira. 2022’de 196 lira olarak güncellenecek. Citroen, kompakt aracın bataryası için 3 yıl ya da 40.000 km garanti veriyor.

Lansmanda yapılan açıklamaya nazaran, Citroen Ami’nin tüketimi günümüz şartlarında 100 km’de 8.25 TL’ye denk geliyor. Araçta klima yahut hava yastığı üzere özellikler bulunmuyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli