e
sv

19 hafta prematüre doğan bebek rekorlar kitabına girdi

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Geçtiğimiz yıl ABD’nin Alabama eyaletinde, gebeliğin 21.haftasında bir bebek mucizevi bir halde dünyaya geldi. Bu bebek, ‘dünyanın en erken doğan’ bebeği olarak Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı.

Curtis Means ve ikiz kardeşi C’Asya Means, 5 Temmuz 2020’de Alabama Üniversitesi Birmingham Hastanesi’nde dünyaya geldi. Guinness Rekorlar Kitabı’na nazaran bu iki bebek 19 hafta, yani 132 gün prematüre doğmuştu. Hastane tarafından yapılan açıklamalara nazaran de gebeliğin 21. Haftasında doğan bu iki bebeğin hayatta kalma ihtimali sadece %1’di.

Tabiplerden Brian Sims yaptığı açıklamalarda, “Araştırmalar ve elde edilen datalar, bu kadar erken doğan çocukların hayatta kalma ihtimalinin çok düşük yahut hiç olmadığını gösteriyor” sözlerini kullandı.

Ne yazık ki kardeşlerden C’Asya Means, tedavilere cevap vermedi ve doğumdan sonraki gün hayatını kaybetti. Lakin Curtis için durum farklıydı. Yapılan gözlemlerde Curtis’in kalp atış suratının ve oksijen düzeylerinin düzelmeye başladığı görüldü.

Sims, Guinness Dünya Rekorları’na verdiği demeçte şunları söyledi: “Curtis, sözün tam manasıyla çeşidinin tek örneğiydi. Bu kadar genç olduğu için onu yenidoğan ağır bakım ünitesine bile getiremedik.”

Üç ay teneffüs aygıtına bağlı kaldı

Curtis’e daima nefes alabilmesini, düzgün beslenmesini ve beden ısısını düzenlemesini sağlayacan tıbbi takviyeler sağlandı. Yaklaşık üç aylık bir müddetten sonra da tabipler Curtis’i teneffüs aygıtından çıkarmayı başardı. Curtis’in bakımına yardımcı olan Dr. Colm Travers de bebekle ilgili, “Curtis tüm bilimsel olasılıklara meydan okudu” sözlerini kullandı.

Guinness’e nazaran doğduğunda sadece 420 gram tartısında olan Curtis, yaklaşık dokuz ay hastanede tutulduktan sonra geçtiğimiz nisan ayında taburcu edildi. Tabipler, Curtis’in nefes almasına ve beslenmesine yardımcı olacak ekipmanları da aileye sağladı.

Taburcu olduktan altı ay sonra, 10 Kasım 2021 tarihinde de Curtis’in bakım takımı Birmingham Hastanes’inin önünde toplandı. Daha sonra Curtis’in annesi Michelle Butler’a bir sürpriz yapıldı ve Guinness Dünya Rekoru sertifikası aileye teslim edildi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli