e
sv

2025 Yılına Kadar En Fazla Para Kazandıracak Uygulamalar

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Mobil uygulamalar bir çok alanda masaüstü uygulamaların yerini alalı oldukca oldu. Hâl bu şekilde olunca mobil uygulamaların “sektörleşmesi”, gelir açısından da büyük bir beklenti oluşmasına niçin oldu, olmaya da devam ediyor.

İhtiyaçları kavrayarak yeni bir tatbik tasarlamak isteyenlerin sayısı artarken SensorTower’ın araştırması mobil uygulamalar hikayesinde önümüzdeki beş senenin tahminlerini ortaya koyuyor. Nihai sual şu: Apple Store ve Google Play’de hangi uygulamalar daha çok gelir kapısı olacak, hangileri düşüşe geçecek?

App Store’da uygulamalar, 2023 itibariyle oyunları geride bırakacak! 2025’te ise iki kategori arasındaki ayrım büyüyecek, hemen hemen 30 milyar dolara ulaşacak.

Uygulamaların sağlayacağı hasılatları tartışırken bakılması ihtiyaç duyulan ilk nokta, kullananların eğilimleri. Kullananların mobil uygulamalarda harcamalarının iyi mi değişeceğini inceleyen tutanağa nazaran önümüzdeki yıldan itibaren oyun dışı uygulamaların oranı artışa geçecek. 2024’ten sonrasında ise oyunlara meydana getirilen harcamaların payı gözle görülür şekilde azalacak ve oyun dışı uygulamaların gelirleri başa geçecek. Bu şekilde bir eğilimin peşinde ne var? Son yıllarda oyun dışı uygulamaların gelirleri gittikçe artıyor ve oyunlar arasındaki rekabet de en üst ölçüde, doğrusu oyun hikayesinde uygulamalar hacmini tamamlamaya yakın benzer biçimde görünüyor.

iOS ve iPadOS kullanıcıları, artık uygulamalara daha çok masraf meydana getirmeye başlamış olacak:

Oyunların oranı 2021 itibariyle %61 seviyesinde sadece bunun gittikçe azalacağı beklentisinin altında öteki uygulamaların meydana getirdiği ataklar da var. 2025’te mobil tatbik pazarının App Store tarafında %58 oranında oyun dışı uygulamaların baskınlığı umut ediliyor. İndirilme ve gelir beklentisi açısından durağan(durgun) ilerleyen resim ve video uygulamaları da TikTok ve YouTube’un etkisiyle bir çok fert için beklenmeyen ölçüde yükselecek.

2025 senesinde App Store’da en çok para kazandırması beklenen kategoriler şöyleki:

Oyunlar %42Uygulamalar: %58Fotoğraf/Video uygulamaları %13Eğlence uygulamaları %11Sosyal medya uygulamaları %7Kitap uygulamaları %4Müzik uygulamaları %4Diğer uygulamalar %19

Önümüzdeki 5 sene içinde Apple App Store için beklentiler teker teker kategoriler açısından bakıldığında oyunların liderliği yönünde, sadece oyunlar ve uygulamaları ayrı değerlendirdiğimizde görünüm değişiyor. Oyun dışı uygulamalar hasılat açısından %58’lik bir paya haiz olacak.

Kitap okuma uygulamalarının listede yer alması beklentilerin haricinde benzer biçimde dursa da mobil okuma deneyiminin yeri sağlamlaşacak benzer biçimde görünüyor. Apple App Store’da oldukca daha yaygın kullanılan sosyal medya uygulamalarından hemen hemen iki kat daha büyük paya haiz resim/video uygulamalarının konumu bizlere ne söylüyor?

Google Play’de oyunların tek başına iktidarı değişmeyecek, yalnız gelirdeki oranı azalacak:

Android kullanıcılarıyla iPhone kullanıcıları içinde mobil tatbik masraf davranışları tahmin edilenden oldukca daha çok farklılaşıyor. 2025 senesinde 85 milyar dolarlık bir sanal pazardan bahsediyor olacağız ve bunun 60 milyar dolarında oyunlardan bahsedilecek. İlginç olan, oyun dışı uygulamaların da büyük bir sıçrama yaşayacak olması. 2018’de yalnız 3 milyar dolarlık bir masraf meydana getirilen oyun dışı uygulamalardaki yükseliş oyunlarda olandan oldukca daha çok. Tekrar de birincilik için oldukca uzakta.

2025’te Google Play Store’da en çok para kazandırması beklenen tatbik kategorileri:

Oyunlar %71Uygulamalar: %29Sosyal medya uygulamaları %5Eğlence uygulamaları %4Çizgi roman uygulamaları %4Verimlilik uygulamaları %2Sağlık ve spor uygulamaları %2Diğer uygulamalar %13

2025’te de Android kullanıcıları tarafınca en çok gelir aktarılan tür oyunlar olmaya devam edecek. Koronavirüs salgını daha sonra bol miktarda başvurulan bereketlilik ve sıhhat uygulamalarının kazanılmış olduğu kullanıcılarda süreklilik umut ediliyor, bunun yanında sosyal medya uygulamalarının gelirleri Google Play Store için devasa yükseklikte seviyelerde olmayacak.

Play Store’da oyunların oranı App Store’dan yüksek, bunu grafiklerden de kestirmek olası sadece aradaki makas gittikçe kapanacak. Bugün öteki tatbik türlerinin oyunlar karşısındaki zayıf payını aşan ve 1 milyar dolarlık gelire haiz olan yalnız sosyal medya uygulamaları. 2025’te gelirlerini üçe katlaması umut ediliyor.

Grafikte sizinde dikkatinizi çekmiş olabilir, “öteki” kategorisi altında sizce hangi uygulamalar var ve bu uygulamaların getirisi beklenmedik ölçüde yüksek olabilir mi?

Netice olarak, 4 sene sonrasında kullanıcı davranışlarında büyük bir değişiklik olacak:

App Store’da oyunların yerini uygulamalara kaptıracak olması, aradaki farkın her sene artacağına dair gösterge tatbik geliştiricileri için mühim bir sinyal. Google Play Store’da oyunların halen önder konumda kalacağını da düşününce tatbik geliştirmek için müsait mecra Apple’da olacak benzer biçimde görünüyor.

Bilinenler ışığında bütün bu tahminler olağan konum sürerse gerçekleşebilir. Bir buçuk yılı aşkın devam eden koronavirüs salgınında değişen alışkanlıkları denkleme dahil edince beklentileri aşacak yepyeni bir dalganın ortaya çıkmayacağının garantisi de yok.

REKLAM KISMI

FİRMA ADI:

FİRMA TEL:

FİRMA WEB:

İnşaat Kurutma

Nem Kurutma

Ozonla Koku Giderme

Epoksi Kurutma

Beton Kurutma

Şantiye Kurutma

Şap Kurutma

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli