e
sv

23 Yaşındaki AMD 3DNow! Komut Seti Linux’tan Kaldırılıyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

23 yıl sonra AMD’nin eski 3DNow! komut seti nihayet Linux çekirdeğine veda ediyor. Linux sürüm 5.17’den başlayarak, 3DNow! takviyeli eski AMD işlemciler bu komut setlerini artık güncellenmiş çekirdeğe sahip Linux işletim sistemlerinde çalıştırmayacak.

AMD, 3DNow! komut setini 1998’de temel x86 komut setine SMID komutları ekleyerek CPU fonksiyonelliğini geliştirmek gayesiyle piyasaya sürdü. İlk uygulamada SIMD kayan nokta süreçlerini destekleyen 21’den fazla yeni komut seti vardı. 90’ların sonlarında ve 2000’lerin başında bu komut setleri oyun oynama, görüntü oynatma ve hatta Photoshop iş akışlarını geliştirmek için popülerdi. AMD, talimatları K6-2’den K10 yongalarına kadar uzanan CPU’larla destekledi.

Fakat Intel, AMD’nin 3DNow’u piyasaya sürmesinden kısa bir mühlet sonra rakip SSE komut setini tanıttı. SSE talimatları Pentium 3’ün gelmesiyle baskın hale geldi, bu nedenle SSE2 ile birlikte AMD de SSE’yi benimsemeye başladı.

AMD, Intel’in SSE komut setlerini benimsemeye devam etti, bu nedenle 3DNow! nihayet birinci FX CPU’lar piyasaya sürüldüğünde ömrünü tamamlamış oldu. Phenom II yongalar ise talimat setlerini destekleyen son CPU’lardı. Artık SSE ve SSE2, SSE3, SSE4, 4,1,4A, SSE5 ve daha fazlası dahil olmak üzere çok sayıda varyasyon standart olarak benimsendi.

20 yıldan fazla bir mühlet sonra 3DNow, çekirdekte yer alan 500 satırlık kodun kaldırılmasıyla Linux platformundan kaldırıldı. AMD’nin bu komut setlerini gerektiren eski uygulamalar kullanmanız üzere durumlarda, Linux 5.16 çekirdeği son durağınız olacak.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli