4 Günlük Çalışma Haftasında Bir AMA

 

Mayıs 2020’de 4 günlük bir emek harcama haftasını ilk kere başlattığımızdan beri, insanların bu mevzuda birçok sorusu oldu. Hangi gün yola çıkıyoruz? Bu uygulamaya ne kadar devam edeceğiz? Hepimiz hakkaten haftada dört gün mü çalışıyor yoksa birtakım insanoğlu daha mı fazla çalışıyor?

Bu soruların cevaplarından bazıları son birkaç ayda değişti ve inanırım ki dört günlük bir emek harcama haftası içerisinde emek harcama ile alakalı daha çok şey öğrendikçe bazıları değişmeye ve gelişmeye devam edecek. Kısa bir müddet önce, dört günlük emek harcama haftası politikamızla alakalı soruları Twitter’da yanıtlamaya karar verdim ve mükemmel bir cevap aldım. Bu gönderiye üst seviye bir özet ekledim, sadece denetim etmekten çekinmeyin tüm iş parçacığı Her yanıtı görmek istiyorsanız.

Lafı daha çok uzatmadan, birkaç üst kategoride düzenlenen dört günlük emek harcama haftası ile alakalı aldığım birtakım soruların yanı sıra yanıtlarım ve Caryn Hubbard, Finans Başkan Yardımcımız ve Åsa Nystrom, birkaç yanıta katkıda bulunan Satın alan Savunuculuğu Başkan Yardımcımız.

Niçin 4 günlük bir emek harcama haftası?

Pranay sordu: Bunu icra etmek için niçin bir pandemi icap etti ve niçin 4 günlük bir emek harcama haftası mühim – zamanlama yerine yalnız işin kendisiyle alakalı olması imkansız mı?

Bunu senelerdir düşündük ve 5 günlük emek harcama haftalarının kesinlikle optimal olmadığına dair temel bir inancım var. Pandemi tamamımız için, bilhassa de kadrodaki anne babalar için ek stres anlamına geliyordu. Takımla beraber zihinsel olarak en iyi pozisyonda bunu atlatmak istedim.

Kar, bereketlilik vb. mevzularda şirketlerinden alabildikleri her son damlayı sıkan birçok işletmenin pandemide aniden sorunlarla karşılaştığına inanıyorum. Gelişme hedeflerine ulaşılması ve kar marjının olmaması, birçok firma için işten çıkarmalar anlamına geliyordu.

İşten çıkarmalar yaptığınızda, ekibinize olan itimatı mühim seviyede aşındırırsınız. Bunun tekrar inşa edilmesi seneler alabilir. Pandemi süresince ekibimle emniyet inşa etmek istedim. Bu, yapmayı düşündüğüm en iyi yollardan bir tanesiydi.

O iyi mi çalışır?

Niel sordu: Hepimiz aynı gün izinli midir? Yoksa kişiye mi kalmış? Yoksa güruh bazlı mı? Yoksa daha nüanslı bir şey mi?

Başlarda, güne kabul eden ekiplerle deneyler yaptık, sadece hangi günü bilmek ve takımlar arası ortaklık için kafi zamana haiz olmak zordu. Açıkçası oldukca kaotik hissettim. Şimdi, Satın alan Savunuculuğu haricinde, günü döndüren Cuma günleri yapıyoruz.

Shubham sordu: Haftanın hangi 4 günü çalışıyorsunuz? M – TH ya da Tu – Fr ya da başka bir şey? Takımın 5 günlük emek harcamayı 4’e sığdırmaya çalıştığını düşünüyor musunuz?

Ekibin çoğunluğu için M – TH yapıyoruz. Başlarda çarşambaları izin günüm olarak denedim ve bundan keyif aldım fakat şimdi cumaları yeğliyorum. 3 günlük hafta sonları oldukca güçlüdür. Genel hatlarıyla, ekibin daha parlak zeka çalışmaya çalıştığını düşünüyorum. Bir ihtimal 4,5 günü 4’e sığdırmaya çalışıyorum.

David sordu: woah bunu yaptığınızı bilmiyordum – bayıldım 5 güne geri dönme nedeniniz ne olurdu?

Sebepler muhtemelen hedeflerimize ulaşamamak olurdu, bu üzücü olurdu bu sebeple temelde bizi oraya götürecek saatler olduğuna inanmıyorum.

Ve mühim olan şu ki, zamanla 4 günün bir imtiyaz benzer biçimde hissettirilmesi icap ettiğini anladık, hak değil. Bu yüzden, haftalık görevlerinizi ve hedeflerinizi tamamlarsanız, mükemmel – o gün izin alın. Hedeflerimize ulaşmamız için yeterince gayret göstermediyseniz, Cuma gününün bir kısmını emek harcayarak geçirin.

Scott sordu: 4, 10’sevinç bir antak kalma mı yapıyorsunuz? Veya tam saatleri değil, çıktı ve hareketi takip etmiyor musunuz?

Emin saatleri takip etmemek ve çıktıyı izlemeye daha çok odaklanmak. Gaye, daha çok değilse de aynısını, daha azca toplam emek harcama saatinde (daha çok 4 8’ler doğrultusunda) elde etmektir.

Gaya sordu: Bu mükemmel! Ümit ederim daha çok firma bunu normalleştirmek için takip eder. S: Maaşlar aynı mı kaldı? Ücretlerindeki düşüş sebebiyle daha azca çalışmaktan çekinen insanoğlu tanıyorum

4 günlük emek harcama haftalarımızla Buffer’da maaşlarda değişim yok. Aynı tutara daha azca saat. Daha azca gün içerisinde aynı saatlere inanmıyorum, bu sebeple benim için 4 günlük emek harcama haftası, hakkaten çalışılan saatlerin neticelerle ilişkili olmadığına dair daha temel bir inançla alakalı.

Taş sordu: Bunu yaptığına bayıldım! Herhangi bir derin emek harcama/toplantısız süre da inşa ediyor musunuz? Geçiş için pandemiye gereksinim bulunduğunu düşünüyor musunuz/ofisler tekrar açıldığında onu tutacak mısınız? İnsanların 4 günden fazla çalışmadığından ya da Cuma günü izin almadığından ne kadar eminsiniz?

Uzun seneler süresince tartışmalar yaptık ve derin çalışmalara odaklandık ve birçok takımın toplantısız bir günü var. Pandeminin bunu yapmak için lüzumlu bulunduğunu düşünmüyorum, fakat bu bir motive ediciydi. Bundan sonrasında da devam edeceğimize inanırım. Hepimiz aslına bakarsanız %100 uzaktayız, bundan dolayı reel büro yok.

Bir çok durumda insanların Cuma’yı dinlence edeceğinden inanırım. Aynı zamanda, takım üyesi hedeflerimize ulaşmak için bunun lüzumlu bulunduğunu düşünüyorsa, Cuma günü birazcık çalışmaktan etken olarak vazgeçmiyoruz. Müşteriler *ve* inovasyon kültürü için neler yapabileceğimiz hikayesinde büyük hedeflerimiz var.

Muayyen takımlar ve takım arkadaşları 4 günlük bir emek harcama haftasını iyi mi yönetir?

Dwija sordu: Tam zamanlı çalışan anneleriniz var mı? O 4 günün emek harcama saatleri artıyorsa iyi mi yönetim ediyorlar? Onlara bağlı bulunduğunu biliyorum fakat yalnız merak ediyorum. Dişiler darbe alıyor – Covid’de BÜYÜK ZAMAN. (Mesela: Sizinki hakkaten)

itibaren caryn: Buffer’da birçok anne ve babamız var. 4 günlük bir emek harcama haftasının esnekliğine geçişimiz, geçen sene 5 benlik ailemi sıhhatli ve güvende tutan en mühim şeylerden biri oldu. Benim ve akrabalarım için işe yarayan programa çalışmak için emniyet ve elastikiyet her şeydir.

Joel’den: Caryn’in paylaşmış olduğu mükemmel içgörülere ayrıca, bir 4DWW tecrübe etme kararımız anne babaları büyük seviyede dikkate aldı. Çalışma saatleri artmadı. Tertipli olarak daha çok saat emek harcamadan hedeflerimize ulaşmak için takım olarak oldukca çalışıyoruz. Daha İşte.

işaretle sordu: Satın alan desteği 4 günlük haftaya katılıyor mu? O halde, saatleri iyi mi kademelendiriyorsunuz / satın alan beklentilerini iyi mi karşılıyorsunuz?

Evet, yapıyorlar fakat bizler yeniden de müşterilerimize aynı yüksek ölçüde hizmet vermek istiyoruz. Zaman içinde, 4 günlük emek harcama haftamızı 4 günde kendimizi zorlamaya ve o günü hakkaten hak ettiğimizi, buna hakkımız yokmuş benzer biçimde hissetmeye yönlendirmek için ince ayar yaptık.

Satın alan yardımcı ekibimiz, müşterilerimiz için kapsama alanımızı koruduğumuzdan güvenli olmak için izin gününü değiştiren tek ekiptir.

Stefan sordu: Müşteriye dönük takımlar de 4 günlük emek harcama haftaları yapıyor mu? Şayet o zaman, tüm bunlar Cuma günleri kapalı mı? O halde, müşterilerin e-postaları/aramaları Pazartesi’ye kadar cevaplanmıyor mu?

Hayır, satın alan hizmetleri ekibimizde birazcık daha emsalsiz bir yaklaşım benimsememiz gerekiyor. Tamamen birinci derslik hizmet sunmaya kendimizi adadık ve dünyanın MF’de (hatta hafta sonları) çalıştığını biliyoruz. Muayyen gün, takım üyesi başına fark eder, bu yüzden o ekipte daha oldukca bir geçiş olur.

Bu iktibas sisteminde bir takım üyesinden diğerine geçişle alakalı herhangi bir mesele yaşadınız mı?

itibaren Olarak: Bu q ile destek olmak için atlamak. Problem yok! Dört günlük bloklar halinde çalışıyoruz ve satın alan iletişimlerimizde tutarlılığı korumak için atanmış bir gelen kutusu akışı kullanıyoruz. Ekibimiz dünyanın çoğunu kapsıyor ve sorunları vb. izlemek için hafta süresince devamlı haberleşme halinde.

Jean sordu: Birey sayısı açısından kuvvetli bir satın alan yardımcı ekibiniz var mı? Bu formülü teknik kadroya de uyguluyor musunuz?

Satın alan yardımcı ekibimiz 85 kişiden 21’i. Bütün takımlar 4 günlük emek harcama haftasını benimsiyor fakat bizim de uğraştığımız hedeflerimiz var ve 5. günü hak edilmemiş kazanılmış bir şey olarak görüyoruz.

(*4*): Bu, yardımcı ekibinizin devamlı aynı saatte izin almadığı anlamına mı geliyor? Müşteriyle karşı karşıya olan ekiplerinizin (genellikle etraflarındaki öteki ekiplerle aynı kutsamaları almayan) zamanını korumak için iyi mi çabalıyorsunuz?

Yardımcı ekibimiz için o denli değişik olması gerekmez, sadece çoğu zaman bir yardımcı kadrosu için daha ölçülebilir. Dolayısıyla buna dikkat etmeyi amaçlıyoruz. Fakat bununla birlikte yolda hissetmezlerse 5. gün çalışacak mühendislik ekiplerimiz de var. Bir çok takım artık 4 gün çalışıyor.

itibaren Olarak: CS kadrosundaki hepimiz 4 günlük bir blok halinde çalışır ve her hafta aynı gün izinleri vardır, böylece bizlerin de aynı biçimde ayrılma ve tekrar şarj olma kabiliyetine haiz olduğumuzdan güvenli olun! Müşteriye dönük olmak, bu tür firma girişimlerine katılamayacağımız anlamına gelmez, yalnız birazcık daha çok plan yapmamız gerektiği demektir.

Sllylyd sordu: Daha kıdemli takım üyeleri dört güne sadık kalıyor mu?

Genel hatlarıyla, evet. Çoğu zaman daha kıdemli takım üyeleri, hedefler için en fazlaca repertuvar ve enerjiyi hisseden kişilerdir ve bu yüzden, yolda olduğumuzdan güvenli olmak için bazı zamanlar ekstra gün çalışırız. Tekrar de bu ölçü değil ve yaptığımızda çoğu zaman yalnız birkaç saat.

itibaren caryn: Ortak ve bireysel hedeflerimizi, bizim için en iyi olan programla yerine getireceğimize dair yüksek düzeyde bir elastikiyet ve emniyet var. 3 çocuk anası olarak ihtiyaçlarım iş arkadaşlarımdan değişik görünüyor fakat bu karşılıklı hürmet ve güvenle gelişiyorum. Bazı zamanlar 5 gün emek harcamayı seçiyorum.

Iyi mi gidiyor?

Daniel sordu: Beklediğinden daha iyi olan ne? Beklediğinden daha fena olan ne?

Daha iyi: Ekstra gün, çoğumuzun sorunları çözdüğü, çoğu zaman yer ayırmadığımız düşünme zamanını oluşturur. Kısaca birçok yönden daha anlamlı işler yapıyoruz.

Daha Zor: Gaye daha da mühim hale gelir. Haiz olduğumuz 4 kıymetli günde mükemmel işler yapmak için motive olmamız gerekiyor.

Müessese düzeyinde mi yoksa bireysel düzeyde mi gaye?

Her ikisi de. Bilhassa geçtiğimiz yılla beraber. Reel sihir, müessese amacının şahsi bir gaye duygusuyla iç içe bulunduğunu hissettiğinde, arkasından gitmeye kıymet bir şey hakkaten bir ayrım yaratabilir. Müessese amacı topluma hizmet ediyormuş benzer biçimde geliyorsa, çoğu zaman bireysel gaye takip eder.

Jesse sordu: İnsanlar o denli oldukca iş yapıyor mu? Saatlik personeliniz var mı?

Saatlik personelimiz yok, bu mühim. Bu, daha azca ücret için daha azca saat değil, aynı ücret için daha azca saat. Bereketlilik açısından, yaşadığımız bu yırtıcı geçen sene içerisinde bunu ölçmek zor. Sadece, işler ümit verici görünüyor. Felsefi olarak, oldukca şey yapabileceğimize inanıyorum.

Mükemmel. İnsanlar işe gelmek için daha sevinçli ve daha heyecanlı mı? Moralde yükselme mi? Düzeldiğini gördün mü?

Evet, hepsine! Başardın. Hemen hemen dengede bulunduğunu hissetmedik, 9+ ay süresince 4 günlük emek harcama haftaları için hala bir ton şükran var.

André-Paul sordu: Ekibinizde ayrım ettiğiniz en büyük değişimler nedir? Yeni rutinler/davranışlar/süreçler var mı?

Şey, mutlaka yeni bir şükran seviyesi var. Buradayız, bu deli yeni şeyi deniyoruz ve bu ekstra günü ailemiz veya kendimiz için kazanıyoruz. Bu mükemmel. Ve aynı zamanda, elastikiyet kazanmanın yanı sıra elastikiyet de verme duygusu.

Elastikiyet kazanmaktan ve elastikiyet vermekten kastettiğim, bilhassa küresel bir takım olarak, her şeyin gerçekleşmesi için arada bir sabahın körü ya da gece geç saatlerde toplantılara aleni olmamız gerekiyor. Bilhassa 4 günlük bir emek harcama haftası ile.

Yenilenmiş bir anlayışla, bu extra özgürlüğe haiz olduğumuz için şanslıyız, sadece 4 günlük emek harcama haftalarının firma olarak bizim için ve müşteriler için hakkaten işe yaramasını sağlamak için iyi mi çalıştığımız hikayesinde parlak zeka olalım, böylece onlara haiz olmaya devam edebiliriz.

Ali sordu: Tükenmişlik payı düştü mü?

Ölçmek zor, fakat mutlaka olduğuna inanıyorum. Daha şu demek oluyor ki 2020, bir çok yıldan oldukca daha çok tükenmişliğin yaşandığı bir sene oldu ve 4 günlük emek harcama haftası uygulayarak bu miktarı kısmen en aza indirdik.

Michelle sordu: Devamlı meydana getirecek daha oldukca şey bulabilirim. İnsanlar Cuma gününü hakkaten dinlence edecek kadar öz disiplinli mi ve insanoğlu bir haftada ne kadar oldukca şey yapabileceklerini bilmekte yeterince nasıl yoksa devasa yükseklikte hedefler koyup çoğu zaman Cuma günleri çalışmaya mı başlıyorlar?

Mükemmel bir sual. Bence ortalarda bir yerde. Hakikaten bir çok insanoğlunun artık Cuma günleri izin aldığını düşünüyorum. Sadece firma olarak hala büyük hedeflerimiz var ve bu yüzden arada bir Cuma günleri çalışmamız gerekiyor. Reel sihir, Cuma tatilinin aslına bakarsak daha fazlasını yapmanıza destek olmasıdır.

Luthfur sordu: Verimliliği iyi mi ölçüyorsunuz? Başka bir deyişle, bunun iyi gidip gitmeyeceğine iyi mi karar vermeyi düşünüyorsunuz?

Netice olarak, kararımızı firma olarak hedeflerimize ulaşıp ulaşmadığımıza gore vereceğiz. Tekrar de temelde 5 günlük emek harcama haftasının endüstriyel son zamanların bir kalıntısı olduğuna ve en etken emek harcama yöntemi olmadığına inanıyorum. Bundan dolayı 4DWW’lerde hedeflerimize ulaşabileceğimize inanıyorum.

Haiz olduğumuz avantajlardan biri, yatırımcıların şirketimizi denetim etmemesidir. Zaman içinde mükemmel sonuçlara yol açacağına inandığımız daha uzun vadeli duruşlar ve kararlar alabiliriz.

Siz ya da ekibiniz 4 günlük bir emek harcama haftası deniyorsanız bana bir tweet gönder Sizin için iyi mi gittiğini paylaşmak için, bunu duymayı oldukca istiyorum!

Kaynak Link

Konu Dışı Olucak Bu Sitelerede Bakmanızı Öneri Ederiz…

wordPress site hızlandırma WordPress site hızlandırma eklentileri, sitenizin performansını artırır ve daha yüksek performansa katkı sağlar. Sitenizi optimize etmenize ve hızı verimli bir …student loan.

Bu Hizmet Yazılarına Bakın

mevzu dışı olucak sadece bu hizmete bir bakmanızı öneririz  güvenlik kamerası Yeni Nesil Anons Sistemi Emniyet açısından en çok ölçüde olan ve yeni nesil anons sistemleri içinde değerlendirilen Honeywell acil anons sistemi ihtar özelliği bakımından öteki seçeneklerden oldukca daha etken özelliklere haizdir.

f5market.com Emniyet açısından günün her saatinde en çok emniyet imkanı sunan Honeywell acele anons sistemi yedek parça ve servis olanağına haizdir. Honeywell marka cihazların servis ve yedek parça kategorisindeki tüm problemlerini yakın zamanda çözüme kavuşturuyoruz mevzu dışı olucak sadece bu hizmete bir bakmanızı öneririz hırsız alarm sistemi

Firmamızın ihtisas alanı yalnız kurulum ile sınırı olan bir değildir. Kurulum sonrası Honeywell acele anons sistemi için lüzumlu servis işlemleri ve yedek parça temininin yanı sıra, kurulum işlemi için lüzumlu tüm teçhizatlar firmamız tarafınca temin edilmektedir mevzu dışı olucak sadece bu hizmete bir bakmanızı öneririz yangın algılama sistemi

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli