e
sv

4K TV ve 4K çözünürlük nedir?

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

4K TV ve 4K çözünürlük nedir?

Kim muhteşem bir görüntü kalitesiyle bir filmi, diziyi ya da fotoğrafı deneyimlemek istemez ki? 4K çözünürlüğü ile geleceğin standartlarını günümüze taşıyan görüntü sistemleri, insanlardan büyük ilgi ve beğeni topluyor. Peki bu çözünürlük formatı ne idrak etme geliyor?
Yüksek çözünürlüğünde olan tv, ekran, projeksiyon vb görüntü sistemleri insanoğlu tarafınca çoğunlukla tercih edilmektedir. Canlı ve dinamik renklerle sergilediği için birçok kullanıcının beğenisini kazanıyor. 4K TV, kullanıcılar tarafınca çoğu zaman önerilir. Her geçen gün artan bu yüksek çözünürlüğünde olan sistemler, geleceğin standartları içinde yerini şimdiden almış benzer biçimde görünüyor. Peki her geçen gün yaygınlaşan ve pek oldukça ferdin ilgisini çeken bu sistemler nedir, tutarları nedir? Bu yazımızda sizler için derledik.

4K Nedir, Ne Anlama Gelir?

Son zamanlarda bu kadar oldukça konuşulan 4K tam olarak nedir? Günümüzün popüler teknolojilerinden önde gelen 4K aslına bakarsak 2002 senesinde geliştirildi. Hollywood’un önde gelen film stüdyolarının oluşturduğu DCI; Yüksek kaliteli, düşük maliyetli, taşınması basit bir dijital format arıyordu. Böylece 4K oluşturuldu. 4K’nın teknik özelliklerine geçmeden ilkin K harfinden bahsedelim.K harfi, bin kelimesi için kullanılan bir semboldür. İnternette, sosyal medyada ya da oyunlarda sık sık 100 bin yerine 100 bin denince rastladınız. 4K’da kullanılan K sembolü de aynı anlamda kullanılmaktadır. Doğrusu bin kelimesinin yerini alıyor. 4K çözünürlüğe haiz 4K TV sistemleri ortalama 4 bin pikselden oluşmaktadır. Bundan dolayı 4 bin px yerine 4K terimi kullanılıyor.4K, basitçe bir dijital çözünürlük formatıdır. 3840 x 2160 px değerine haizdir. Eski formatlara ve ekranlara bakılırsa 4 kat daha fazlaca çözünürlük ihtiva eder. 4K çözünürlüğünde olan bir ekranda ortalama 8,3 milyon px değerine haizdir.3840 x 2160 ekran, ekranın yatay olarak 4096 px ve dikey olarak 3112 px içerdiğini gösterir. Mesela kullandığınız android 4K TV’de 3840 yatay, dikey 2160, 8,3 milyon pikseli net bir halde görmüş olacaksınız. Böylece 4K çözünürlükte devasa yükseklikte kaliteli bir görüntü elde edebilirsiniz.

4K Tv Nedir, Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

4K terimiyle karşılaşanların neredeyse hepsinde 4K TV’nin neye benzediği sorusu. Geleceğin teknolojisini nefes kesen görüntülerle sunan bu televizyonları sizler için araştırdık.4K tv, 4K çözünürlüğünde olan tv anlamına gelir. Uzun süredir kullanılan Full HD sistemlere bakılırsa 4 kat daha fazlaca px içermektedir. Aynı ekran boyutuna haiz görüntüleme sistemlerinin px yoğunluğu yardımı ile size daha detaylı ve canlı görüntüler sunar. Mesela 55 inçlik 4K TV’yi aynı ekran en boy oranına haiz Full HD televizyonla karşılaştırdığınızda ikisi arasındaki netlik ve canlılık farkını kolayca görebilirsiniz.Yüksek çözünürlüğünde olan televizyonlardaki pikseller, aynı ekran boyutuna haiz daha düşük çözünürlüğünde olan televizyonlara bakılırsa boyut olarak daha küçüktür. Böylelikle seyretme mesafesi kısıtlamalarına maruz kalmadan benzeri olmayan bir edinim yaşayabilir, pikselleri tek tek saymadan yakından ya da uzaktan rahatça seyredebilirsiniz.Giderek yaygınlaşan 4K televizyonları satın alırken ” Özellikler kafi mi? ” Diye düşünüyoruz. Dayanıklı mı? Görüntü kalitesi iyi mi? Bana ne sunuyor? “ Benim için uygun mu? ” Benzer biçimde pek oldukça sual var. ” Sizler için 4K tv alırken nelere dikkat etmemiz icap ettiğini şu demek oluyor ki derledik. Ilk olarak 3840 x 2160 px ekran çözünürlüğüne haiz televizyonlar 4K görüntülü sistemlerdir.Televizyonunuzu satın alırken ilk olarak buna dikkat etmelisiniz. Sonrasında televizyonu kullanacağınız yeri ve aranızdaki mesafeyi dikkate alarak boyutu seçmelisiniz. Mesela geniş bir odanız var ise 65 inç 4K TV kullanarak benzeri olmayan bir görsel şölen yaşayabilirsiniz. TV’nin RGB ya da WRGB desteği olup olmadığını öğrenmeli ve bunlara haiz olanları seçmelisiniz. Bizlere kamera ve telefonlardan aşina olduğumuz en doğru kontrastı sunan bir HDR özelliği olup olmadığını denetim etmelisiniz.Üstündeki HDMİ, VGA, DVI, USB benzer biçimde girişlere dikkat etmelisiniz. Kullanım amacınıza bakılırsa ne tür bir tv alacağınızı belirlemelisiniz. Mesela internette dizi ve film izlemeyi seven biriyseniz, derin bir izlenim deneyimi için akıllı TV, 3D TV ya da doğru açı ve mesafeyi önemsiyorsanız kavisli ekran TV satın alabilirsiniz.Kendinize ya da bütçenize uygun LED, OLED, QLED televizyonlardan birini seçebilirsiniz. Aldığınız 4K TV’de yerleşik uydu alıcısının 50i özelliğine haiz olmasına dikkat etmelisiniz. 50I yerine 30i var ise uydu üstünden 4K yayınları izleyemezsiniz. TV’nin değerine de dikkat etmelisiniz. Hertz, televizyonun bağlantı akışına verdiği cevap olarak açıklanabilir.Medya oynatıcıbizim vatanımızda izlenme yapmak için uydu tv kullanıyorsanız 50 hertz yeterlidir. TV’yi satın alırken dikkat etmeniz gereksinim duyulan en mühim detaylardan ikisi güvence kapsamı ve servistir. Sizin için en basit ve en uygun fiyatlı televizyonu seçebilirsiniz. Kişisel tercihlerinizi dikkate alarak listeye daha fazlaca parametre ekleyebilirsiniz.

4K TV tutarları nedir ve neye bakılırsa?

Her geçen gün kullanımı artan 4K televizyonlar geniş bir fiyat aralığına haiz. Fiyat, üretici markaya ya da haiz olduğu özelliklere bakılırsa değişim izah edebilir. Mesela, a markasının 50 inç 4K TV’si ile b markasının aynı özelliklere haiz 4K TV’si içinde fiyat farklılıkları olabilir. Peki 4K TV alırken fiyat açısından nelere dikkat etmeliyiz? Fiyat değişikliğinin sebebi nedir? Cevapları sizler için derledik.Yerli ve yabancı birçok marka tarafınca devletimizde piyasaya sunulan 4K TV’ler hem özellikleri hem de fiyatı bakımından farklılık göstermektedir. Ödeyeceğiniz fiyat, tercih ettiğiniz marka ve özelliklere bakılırsa değişim izah edebilir. Değişik teknolojilere haiz 4K TV’ler, kullanılan malzemenin kalitesine bağlı olarak çeşitli fiyatlarla satılabilmektedir.4K TV tutarları, satın aldığınız markanın ya da satıcının servis ve güvence koşullarına bağlı olarak değişebilir. Size uygun koşulları belirlemeli ve uygun seçeneği seçip satın almalısınız. Değişik satıcılar aynı 4K TV’leri değişik fiyatlarla satabilir. Birçok değişik satıcıya bakarak tutarları araştırmalısınız. Bu sayede arzu ettiğiniz ürünü daha uygun fiyata alabilirsiniz.
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli