e
sv

502 Bad Gateway Ne Demek? Nginx Hatası Kesin Çözümü

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

502 Bad Gateway Ne Demek? Nginx Hatası Kesin Çözümü

502 Bad Gateway hatası ne anlamına gelir? Bad Gateway Nginx hatası için 2021 yılı kati çözüm yolları nedir? Niçin olur ve çözüm teknikleri hakkında. HTTP hata mesajlarından önde gelen “502 Bad Gateway” çoğunlukla sonucu kaynaklı bir hata olarak karşımıza çıkmaktadır.  Bu yüzden karşımıza 502 Bad Gateway hatası çıkmış olduğu süre buna bakılırsa  tedbir alınmalıdır ve lüzumlu işlemler uygulanmalıdır.

502 Hatalı Ağ Geçidi (Bad Gateway) Nedir?

Bir web sitesinin diğeri bir web sesi ile veri alışverişi yaparken geçerli olmayan bir cevap alması sebebiyle 502 Bad Gateway hata mesajı görülür. Bir fazlaca süre bu durumu çözüme kavuşturmak için yazılımsal bir müdahalede bulunulması kafi olmaktadır. Lüzumlu yazılımsal müdahale yapılmasına rağmen, istenen sonucun olması için karşı informasyon deposu tarafınca da doğru bilginin iletilmesi önemlidir. Bu sebeple meydana getirilen informasyon iletimi doğru olsa bir de dış kaynaklı bir informasyon iletimi olacaktır.

502 Bad Gateway Hatasının Sebepleri 

Iki sunucu içinde meydana gelen veri alışverişi esnasında izinsiz erişim ya da kopma şeklinde sebepler yüzünden 502 Bad Gateway hata mesajları meydana gelir.  Bazı durumlarda ise hiçbir sebep olmamasına rağmen, web bağlantısında tarayıcı kaynaklı olarak bu hatalar alınabilir. Bu şekilde durumlarla karşı karşıya kaldığınızda,  bilgisayarınız üstünde uygulamanız gereksinim duyulan Bazı adımlar vardır. Bu adımlar istenilen çözüme ulaşmanızı elde edecektir. 

502 Bad Gateway Hata Tipleri

Her web sayfasında bu hata mesajları değişik şekilde görülebilir fakat görülen 502 Bad Gateway hata mesajların tamamı aynı sonuca çıkacaktır. 502 Bad Gateway hata mesajlarını görülme şekilleri aşağıdaki gibidir: 

 • Bad Gateway: The proxy server received an invalid response from an upstream server
 • Temporary Error (502)
 • 502. That’s an Error
 • 502 Server Error: The server encountered a temporary error and could not complete your request
 • HTTP 502
 • HTTP Error 502 – Bad Gateway
 • Error 502
 • 502 Bad Gateway
 • 502 Service Temporarily Overloaded
 • HTTP Error 502 – Bad Gateway

502 Bad Gateway Hataları Çözüm Teknikleri

502 Bad Gateway hataları ile karşı karşıya kalındığında bu durumu çözüme kavuşturmak için uygulanan bazı yöntemler bulunmaktadır.

Tarayıcınızı Kapatıp Açın

Bu hatayı Alıyorsanız yapmanız gereksinim duyulan ilk şey tarayıcı sekmelerinden tamamını kapatarak tarayıcınızı tekrardan koşmak olmalıdır. Eğer 502 Bad Gateway hata mesajını bilgisayar kaynaklı bir sorun sebebiyle alıyorsanız tüm sekmeleri kapatmak ve tarayıcı tekrardan açmak sorununuzu çözecektir.  

Tarayıcı ve DNS Önbelleğinizi Temizlemek

Kişisel olarak kullandığınız bilgisayarda 502 Bad Gateway hatası alıyorsanız tarayıcı ve DNS önbelleğini temizleme seçeneğini bu hata mesajını ortadan kaldırmak için kullanabilirsiniz.  Tüm cihazlardan erişim sağlanması mümkünken yalnızca bir cihazda erişim problemi bulanıyorsa DNS önbelleği ne sıfırlama ve tarayıcı önbelleğini temizleme işlemi yapmalısınız.

Değişik Bir Tarayıcı Kullanmak 

502 Bad Gateway hatası kullanmakta olduğunuz tarayıcı kaynaklı bir hata olabilir. Bunu saptamak için bilgisayarınızdaki değişik bir tarayıcıyı kullanmayı deneyebilirsiniz. Buna rağmen Aynı problem devam ediyorsa bir sonraki yönteme geçebilirsiniz.

Bilgisayarınızı/ Modeminizi Tekrardan Başlatmak

502 Kodlu hatayı çözüme kavuşturmak için bilgisayarınızı tekrardan başlatmak işe yarayabilir. Tüm servisler tekrardan başladıktan sonrasında bu hata ortadan kalkacaktır. Bazı durumlarda modemi Tekrardan başlatmak da bu hatayı çözmek için işe yarayan yöntemler içinde yer verilmiştir. 

DNS Sunucularınızı Değişim yapmak

Bilgisayarımızda standart DNS sunucuları kullanmak yerine kullanmış olduğunuz hususi DNS sunucuları sebebiyle, 502 Bad Gateway hatası alma görülebilir. O şekilde bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda bu hatayı çözüme kavuşturmak için DNC sonucu hususi durumunu değişim yapma yöntemini kullanabilirsiniz. 

Bahsetmiş olduğunuz tüm şekilleri kullanmanıza rağmen hala hata devam ediyorsa web sayfası sahipleri ile iletişime geçerek bu durumu iletebilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli