e
sv

ABD, Honor’u kara listeye almayı düşünüyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Basında çıkan haberlere nazaran, Pentagon ve ABD Güç Bakanlığı, Honor‘un faaliyetlerini sınırlamayı planlıyor. Lakin öteki departmanlar buna karşı çıkıyor ve rastgele bir fikir birliğine varılmazsa, gelen bilgilere nazaran son kararın ABD Lideri Joe Biden tarafından verilmesi bekleniyor.

Huawei, Mayıs 2019‘da kara listeye alındı ve Google dahil ABD şirketlerinin Huawei ile iş yapması yasaklandı. O vakitler Honor, Huawei’nin bir alt markasıydı ve şirket her iki marka altında elektronik aygıtlar üretiyordu. 2020’de Huawei, markayı yaptırımlardan kurtarmak için Honor’u sattı.

Lakin artık kimi ABD bakanlıkları Honor’u kara listeye eklemeyi planlıyor. Washington Post’ta yayınlanan bir habere nazaran, Savunma ve Güç Bakanlıkları şirkete karşı yaptırımlar için bastırıyor.

Honor’un yasaklanma fikri tartışma yarattı

Öte yandan Ticaret Bakanlığı ve hatta Dışişleri Bakanlığı bile Honor’un faaliyetlerini engellemeye gerek görmedikleri için bu türlü bir önleme karşı çıkıyorlar. Görünüşe nazaran Honor’un yazgısı Lider Joe Biden tarafından belirlenecek.

ABD makamları Honor’un Amerika Birleşik Devletleri için bir güvenlik tehdidi olabileceğine inanıyorlar. Huawei‘ye göreyse, ABD kara listesinde olmak Honor’un işini son derece olumsuz etkileyecek.

Karara karşı çıkanlar, Honor’un nükleer gereç yahut bileşen üretmediğini, 5G ağ altyapısı olmadığını ve aygıtlarının ABD’de satılmadığını, bu nedenle markanın ABD şirketleriyle ticaret yapmasını yasaklamanın bir manası olmadığını savunuyor. Onlara nazaran bu durum Çin’e değil, ABD iktisadına daha fazla ziyan verecek.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli