e
sv

ABD’de bulunan 23 canlı tipinin jenerasyonu tükendi

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Dünya üzerindeki birçok canlının yok olma tehlikesi gün geçtikçe artıyor. Artık de ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi (FWS) kuşağı tükenmekte olan hayvanlar ile ilgili yeni bir açıklama yaptı.

FWS’nin açıklamalarında, ülkede bulunan 11 kuş, 2 balık, 1 bitki, 1 yarasa ve 8 midye cinsinin kuşağının tükendiğini duyurdu. Açıklamalarda bu 23 cinsin Kuşağı Tükenmekte Olan Cinsler Yasası’ndaki (ESA) listeden çıkarılması önerildi.

Servis tarafından yapılan açıklamalara nazaran 48 yıl evvel yürürlüğe giren ESA, jenerasyonu tükenmekte olan hayvanların %99’unun kurtarılmasına yardımcı oldu. Lakin yasa, yok olan 23 çeşidi müdafaaya kâfi olmadı. FWS’ye nazaran bu çeşitlerin korunması için çok geç kalındı.

FWS Müdür Yardımcısı Martha Williams tarafından yapılan açıklamalarda çeşitlerin korunmasında başarılı olduklarını belirtti: “Servisimiz daha fazla canlı cinsinin yok olmasını önlemek, listedekileri kurtarmak için faal olarak gayret sarf ediyor.”

İnsan faaliyetleri sebep oldu

Servis tarafından yapılan basın açıklamasında ise yok olan 23 çeşidin her birinin doğal bir mirası ve global biyoçeşitlilik için kalıcı bir kaybı temsil ettiği belirtildi. Uzmanlar, bu canlı çeşitlerinin kaybedilmesindeki ana sebebin insan faaliyetleri olduğunun altını çizdi ve tüm dünyayı bu mevzularda dikkatli olmaya çağırdı.

Kuşağı tükenen hayvanlar ortasında ABD’nin en büyük ağaçkakan çeşidi olan Fildişi Gagalı Ağaçkakan da bulunuyordu. Bunun yanı sıra, Guam Adası’nda bulunan Küçük Mariana Meyve Yarasası ve Kuzey Amerika’da bulunan Bachman bülbülü de yok olan hayvanlar ortasında yer aldı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli