e
sv

Acer, 3D İçerik Üreticiler için Yeni ConceptD 7 SpatialLabs Edition Dizüstü Bilgisayarını Tanıttı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Taşınabilir iş istasyonu, gözlüksüz bir stereoskopik 3D tecrübesi sunmak için, gerçek vakitli imaj sürece özelliklerine sahip en gelişmiş optik tahliller ile ekran ve duyusal teknolojilerle desteklenen bir dizi tecrübesi kapsayan Acer SpatialLabs sayesinde, içerik üreticilerin performanstan ödün vermeden çalışabilmesini mümkün kılıyor. Cihaz, optimum performans ve güvenilirlik için yaratıcı uygulamalar geliştiren özel şoför teknolojili NVIDIA® GeForce RTX™ 3080 Dizüstü Bilgisayar GPU’larına sahip NVIDIA Studio ekosistemi tarafından da destekleniyor. Kısaca; 3D modelleme için ülkü bir dizüstü bilgisayar olan yeni ConceptD 7, içerik üreticiler için de kusursuz bir seçenek sunuyor. Acer, ConceptD 3 Ezel’in 15,6 inç ekranlı ve ConceptD 3’ün 16:10 en uzunluk oranlı modellerini de duyurdu.

Acer’ın Eş COO’su Jerry Kao, “Acer, beşerlerle teknoloji ortasındaki mahzurları aşmaya kendini adamış bir şirket. SpatialLabs, yaptığımız her şeyi bu gayeye nasıl yönlendirmeye çalıştığımızın şahane bir örneği. Bu uygulama ile dizayncılar bilgisayar dayanaklı eser ve mimari dizaynlardan 3D grafik projelerine kadar iş akışları kapsamındaki tüm 3D üretimlerini üç boyutlu görüntüleyebiliyorlar. Bu sayede karar alma noktasında muvaffakiyet yüzdeleri artıyor. SpatialLabs öykü anlatmanın ve fikirlerini hayata geçirmenin yeni yollarıyla da içerik üreticilerin elini güçlendiriyor” dedi.

Güçlü Donanım, Yenilikçi Teknoloji

3D modelleri gerçek vakitli olarak oluşturmak için içerik üreticiler güçlü aygıtlara gereksinim duyuyorlar. ConceptD 7 SpatialLabs Edition dizüstü bilgisayar, bu gereksinime karşılık verebilmek için 11. Kuşak Intel® Core™ i7 işlemci ve NVIDIA® GeForce RTX™ 3080 Dizüstü Bilgisayar GPU’su ile 64 GB’ye kadar DDR4 bellek ve 2 TB’ye kadar NVMe PCIe SSD depolama özelliklerini taşıyor. Bu güçlü donanım özellikleri Adobe® RGB renk gamının yüzde 100’ünü kapsayan ve Delta E <2 renk doğruluğu derecesine sahip UHD 4K PANTONE onaylı ekrana güç vererek, içerik oluşturucuların 3D dizaynları eksiksiz olarak stereoskopik 3D ortamda görüntüleyebilmelerine imkan veriyor.

Aygıtın ekranında, imajları stereoskopik 3D olarak görüntülemek için kullanıcıların göz pozisyonlarını, göz ve baş hareketlerini izleyen bir stereo kamera sistemi yer alıyor. 3D manzaralar iki farklı imgenin, her biri farklı bir göze gerçek kırılan, ekran panelindeki bir optik lens aracılığıyla iki farklı imaj yansıtarak elde ediliyor. Gerçek vakitli sürece teknolojileri, bu sürecin anında gerçekleşmesini sağlıyor. Örneğin kullanıcı başını çevirirse, stereoskopik 3D imaj kullanıcı etrafına bakıyormuş üzere ayarlanıyor. Ayrıyeten bilgisayar, stereo manzara oluşturma üzere vazifeleri gerçekleştiren ve kullanıcıların standart 2D içeriği stereoskopik 3D içeriğe dönüştürmesine imkan tanıyan yapay zeka teknolojileri dayanağı ile geliyor.

Dizayncılar için Kullanıma Hazır Stereoskopik 3D Yazılımı

ConceptD 7 SpatialLabs Edition dizüstü bilgisayarlar kutularından çıkar çıkmaz, tasarımcılara SpatialLabs™ projelerini gerçek vakitli olarak hayata geçirme konusunda güç veriyor. Tüm ana 3D evrak formatlarını destekleyen uygulama, içerik üreticilerin 3D modellerini SpatialLabs Model Viewer’a aktararak stereoskopik 3D’ye dönüştürmelerine imkan verirken, en uygun sunum ayarlarını bulmak için ışıklandırma, doku ve HDRI art planları da ayarlanabiliyor. Bunlara ek olarak; Autodesk Fusion 360, Rhinoceros ve Zbrush da dahil olmak üzere 8 adet 3D yazılım paketi için SpatialLabs Model Viewer eklentileri kullanılabiliyor. Bu uygulamalarda oluşturulan modeller, tek bir tıklamayla stereoskopik 3D görüntüleme için SpatialLabs Model Viewer’a aktarılabiliyor.

Dizüstü bilgisayar, genişletilmiş 2D ekranla birlikte de kullanılabiliyor. Bu özellik, 2D monitörde içerik oluşturmayı yahut düzenlemeyi ve akabinde SpatialLabs ile gerçek vakitli olarak stereoskopik 3D olarak yapılan değişiklikleri görüntülemeyi mümkün kılıyor. Bu sayede tasarım meselelerini keşfetme süreci hızlanırken, iş akışları da güzelleştiriliyor. Eser dizayncıları, eser çıktıları ile ilgili vakit ve kaynak yatırımı yapmadan evvel tasarladıkları öğenin nasıl görüneceği hakkında bir fikir edinmek için de SpatialLabs Model Viewer’ı kullanabiliyor. Böylelikle yöneticiler ve takım üyeleri, bir projenin her evresinde daha net geri bildirimler sağlayabiliyor. Müşteriler de dizaynın beklentilerle uyumlu olmasını sağlamak için görselleştirmeden faydalanabiliyorlar.

Acer’ın tescilli tahlili SpatialLabs Go, fotoğraflar, görüntüler, kolay oyunlar ve görüntü konferanslar üzere tam ekranda görüntülenebilen birçok 2D içerikten stereoskopik 3D içerik oluşturmayı mümkün kılan AI teknolojisi ile güncellendi.

Acer’dan Unreal Engine Eklentisi ve Ultraleap El Takibi Tahlili ile SpatialLabs Geliştirici Programı

Acer, Mayıs 2021’de Unreal Engine platformu için SpatialLabs Geliştirici Programını duyurdu. Bu gerçek vakitli 3D araç ile içerik üreticiler ve takımlar, kaliteden ve ölçeklenebilirlikten ödün vermeden, her zamankinden daha süratli iş birliği yapabiliyor ve eser versiyonları oluşturabiliyorlar. Şirket, ayrıyeten ConceptD 7 SpatialLabs Edition dizüstü bilgisayar ile birlikte içerik üreticilerin Unreal Engine eklentisi ve Ultraleap Hand Tracking takviyesi de dahil olmak üzere tüm araçlara erişebilecekleri SpatialLabs Geliştirici Sitesi’ni de kullanıma açtı. Kullanıcılar, Ultraleap’in donanım ve yazılımını kullanarak, komutları fare yahut kumanda yerine el hareketleriyle girebiliyor. Bu, çok daha sezgisel bir tecrübe sağlıyor ve bilhassa müze yahut cümbüş merkezleri üzere yerlerdeki “yüksek trafikli” ekranlar için faydalı olan, kullanıcıların aygıtın kendisine dokunma gereksinimini azaltıyor.

İçerik üreticiler, program dahilinde tümü ConceptD 7 SpatialLabs Edition dizüstü bilgisayarla oluşturulmuş bir dizi yenilikçi içerik, uygulama ve proje üzerinde Acer ile çalışma fırsatına sahip oluyor. Örneğin;

 • Bir araba konfigüratörü, dilek edilen dizaynlar portföyde mevcut olmasa bile bayilerin müşterilerine farklı modeller ve seçenekler göstermesini sağlayabiliyor.
 • İç mimarlar, daha uygun bir alan hissi ve o alandaki her bir öğenin ölçeğini vermek için tasarım adımlarını müşterilerle paylaşabiliyor.
 • Hareket yakalama teknolojileri, kullanıcıların dünyanın her yerinden 360 derecelik sinematik tecrübelerin keyfini çıkarabilmeleri için hacimsel derinliğe sahip görüntüler oluşturmayı mümkün kılıyor.
 • Jeo-uzamsal dünya müşahedesi, uydulardan, hava platformlarından ve batimetrik sensörlerden gelen yüksek çözünürlüklü bilgileri gerçek 3D görüntüler oluşturmak için birleştirebiliyor.

ConceptD 3 Serisi Yeni Eserlerle Büyüyor

Acer bunlara ek olarak, ConceptD 3 serisini, 16:10 en uzunluk oranlı ekrana sahip yeni 16 inç kapaklı model (CN316-73G) ve Wacom EMR kalemine sahip 15,6 inç dönüştürülebilir model (CC315-73G) ile genişletti. Hem ConceptD 3 Pro (CN316-73P) hem de ConceptD3 Ezel Pro (CC315-73P) 4,6 GHz’e ulaşabilen Intel® Core™ i7 işlemci ve NVIDIA T1200 Dizüstü Bilgisayar GPU’sundan güç alıyor.

Çağdaş dizaynları öne çıkan yeni ConceptD 3 dizüstü bilgisayarların tamamı alüminyum MgAl kasaları, lekelere ve aşınmalara karşı güçlü, bozulmamış beyaz MAO (Mikro-Ark Oksidasyon) kaplamaya sahipler. Delta E<2 renk doğruluğu derecesine sahip PANTONE® onaylı ekranları tüm ince detayların bir içerik oluşturucunun tam istediği üzere görünmesini sağlıyor.

Fiyat ve Bulunabilirlik

 • ConceptD 7 SpatialLabs Edition (CN715-73G), Aralık ayında EMEA bölgesinde 3.599 eurodan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.
 • ConceptD 3 (CN316-73G), Ekim ayında EMEA bölgesinde 1.799 eurodan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.
 • ConceptD 3 Pro (CN316-73P), Aralık ayında EMEA bölgesinde 1.899 eurodan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.
 • ConceptD 3 Ezel (CC315-73G), Ekim ayında EMEA bölgesinde 2.099 eurodan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.
 • ConceptD 3 Ezel Pro (CC315-73P), Kasım ayında EMEA bölgesinde 2.199 eurodan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli