e
sv

Adobe’den Web Tabanlı Ses Düzenleyici Project Shasta

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Adobe, yapay zeka kullanarak ses kaydını kolaylaştıran yeni web tabanlı bir aracı test etmeye başladı. Project Shasta ismi verilen yazılım, podcast’leri ve başka projeleri kaydetmeyi ve düzenlemeyi çok daha kolay ve ulaşılabilir hale getirmek maksadında. Proje, insanların web’de sesi düzenlemelerine yardımcı olacak yeni yollar bulmak için Adobe Labs’ta bir deney olarak başlatılmış durumda.

Shasta, profesyonel ekipmana yahut öteki gelişmiş araçlara gereksinim duymadan görsel bir arayüzde ses kayıtları oluşturmak ve düzenlemek için tarayıcı tabanlı bir araç. Aracın Google Chrome gerektirdiğini de belirtelim.

Kullanıcılar seslerini klipler halinde kaydedecek ve Shasta kayıtları otomatik olarak kopyalayacak. Burada düzenleme yapmak transkripsiyondan metin silmek kadar kolay. Ayrıyeten ses kalitesini iyileştirebilen yahut dolgu sözcüklerini otomatik olarak kaldırabilen yapay zeka tabanlı filtreler de mevcut. Project Shasta uzaktan kaydı da destekliyor. Böylelikle konuk konuşmacılar kayıtlara kolaylıkla katılabilecek. Yazılım, bir kişinin kalitesiz bir internet temasına sahip olsa bile klipleri senkronize etmesini sağlayabiliyor.

Shasta’nın en bariz kullanım durumu podcast’leri kaydetmek olsa da aracın tıpkı vakitte seslendirmeler, görüntüler ve bir ses bileşenine sahip öbür projeler için de kullanılabileceği tabir ediliyor.

Şimdilik, Adobe’nin erken alfa evresindeki Shasta için tam olarak ne planladığı muhakkak değil ve geri bildirim alınmak istendiği paylaşılıyor. Aracı demek için Adobe’nin web sitesi üzerinden erişim talep etmek ise fiyatsız.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli