Almanya, 2022’ye kadar kamuya açık yollarda sürücüsüz araçlara izin verecek

Alman milletvekilleri, 2022 yılına kadar kamuya açık yollarda bazı sürücüsüz arabalara izin verecek bir tasarıyı onayladı. Bu tasarıyla birlikte ülkede robotaksiler ve sürücüsüz teslimat araçları kamuya açık yollarda ulaşım gerçekleştirebilecek. Tasarının bundan sonraki aşamada yürürlüğe girmeden önce onaylanması için üst meclisten geçmesi gerektiğini de belirtelim.

Aslen Almanya bir süredir otonom testlere izin veriyor, bir tek bu yasa ile direksiyon başında insan desteği olmadan da sürücüsüz araçlar çalışabilecek. İzin verilen bu araçlar coğrafi alanlarla sınırlı olacak. Deutscher Bundestag’da yayınlanan tasarıda, gelecekte, otonom araçların kamuya açık karayolu trafiğinin belirli emek harcama alanlarında, fiziksel olarak mevcut bir sürücü olmaksızın ülke çapında düzenli olarak çalışabileceği ifadesi içeriyor. Buradan, bu araçların kendine ait bir yolu olacağı ifadesini çıkarmak ihtimaller içinde. Federal Hükümet, bu teknolojiyi benimsemek amacıyla daha fazlaca insana ulaşmak için başka çözümler de arıyor.

Bahsi geçen tasarıya toplu yolcu taşımacılığı, iş ve ikmal gezileri, lojistik, çalışan trafiğini idare eden şirket servisleri ve tıp merkezleri ile huzurevleri arasındaki geziler şeklinde Alman yollarında sürücüsüz otomobiller için olası ilk uygulamalar da dahil edildi. Bunların yanı sıra Almanya’da ticari sürücüsüz araçları kullanmak isteyen şirketlerin, sorumluluk sigortası taşıma ve otonom operasyonlarını uzaktan durdurma erişimi şeklinde bazı kuralları göz önünde bulundurması ve buna bakılırsa aksiyon alması gerekecek.

Almanya’nın otonom sürüşe geçiş hareketi, bu alandaki şirketlerin dikkatini de kısa bir süre sonra daha fazlaca çekecek şeklinde duruyor. Aslen şu an ülkede bu alanda aksiyon almaya başlamış bazı şirketler mevcut. Örnek vermek gerekirse Pennsylvania merkezli Argo AI şirketi, LabCampus inovasyon merkezindeki Münih Havalimanı’nda otonom testlere başladı. Bunun yanı sıra Volkswagen ID için denetim sürüşlerini gerçekleştirebilmek amacıyla Bavyera’nın bir şehrinde merkez inşa edilmeye başlandı.

Mevzu Dışı Olucak Bu Sitelerede Bakmanızı Tavsiye Ederiz…

  1. akıllı teknoloji Zeki Teknoloji nedir ve Yararları Nedir? 21. yüzyılın şafağı, bugün hala sürmekte olduğumuz teknolojik bir devrimi getirdi. Dördüncü endüstri devriminden beşinciye
  2. wordPress site hızlandırma WordPress site hızlandırma eklentileri, sitenizin performansını artırır ve daha yüksek performansa katkı sağlar. Sitenizi optimize etmenize ve hızı verimli bir … yeniisler.net
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli