e
sv

Amazon’a İtalya’dan 1.28 milyar dolarlık ceza

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Facebook, Google, Amazon üzere devler kendi alanlarında büyük bir hakimiyete sahip ve haliyle sık sık monopolleşme davaları ile karşılaşıyor. Bilhassa Avrupa’da teknoloji devlerine gerisi arkasına büyük tazminat cezaları kesildi. Artık sıra Amazon’da.

Amazon’a dev tazminat

İtalya Rekabet Heyeti bir müddettir yürüttüğü soruşturma kapsamında Amazon’a hakim pozisyonunu suiistimal ettiği gerekçesiyle 1.28 milyar dolar üzere rekor bir tazminat cezasına hükmetti. Cezanın konusu Amazon platformunda firmanın kendi satışlarında avantaj oluşturarak öbür satıcıları mağdur etmesi. 

FBA olarak bilinen ve Amazon’un kendisinin satıcı olduğu eserlerde Prime aboneliğinden yararlanma yahut süratli kargo üzere avantajlar sunması tenkit konusu olmuş. Ayrıyeten FBA kullanan üçüncü taraf satıcılara da kullanmayan satıcılara karşı birtakım ayrıcalıklar sunulması da belgeye eklenmiş. Heyet bu avantajların tüm üçüncü taraf satıcılara sunulmasını istiyor. 

Amazon ise karara reaksiyonlu ve temyiz yoluna gidecek. Firma toplamda 18 bin İtalyan satıcının bünyesinde olduğunu ve satışların yarısının bu KOBİ’lerden geldiğini, alınan kararın son derece adaletsiz olduğunu bildirdi. Amazon’a adaletsiz satışları yüzünden geçen ay 228 milyon dolar, evvelki aylarda da kullanıcı datalarının kanun dışı işlenmesi sebebiyle de 888 milyon dolar ceza kesilmişti. 
 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli