e
sv

AMD, Gelecekte Samsung 4nm Teknolojisini Kullanabilir

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Geçmişte AMD’nin her vakit TSMC ve GlobalFoundries olmak üzere iki yarı iletken üretim şirketiyle birlikte çalıştığını gördük. JP Morgan’da bir analist olan Gokul Hariharan‘dan gelen son rapora nazaran, kırmızılılar yakında şirketin büyüyen işlemci listesi için öteki bir yarı iletken üreticisine başvurabilir: Samsung Foundry.

Raporda belirtildiği üzere, AMD Güney Kore devi Samsung ile çalışmaya başlayabilir ve gelişmiş 4nm üretim teknolojisinin ikinci kuşağını temsil eden 4LPP sürecinin kullanılacağı söyleniyor. Bu özel üretim teknolojisinin düşük güçlü dizaynlar gerektiren Google Chromebook stili aygıtlarda kullanılacağı bildirildi. Yani birtakım yeni taşınabilir aygıtlarda Samsung 4nm üretimini temel alan AMD Ryzen APU’lar görmemiz mümkün.

Samsung Foundry’nin 4LPP teknolojisi seri üretime geçti ve AMD’nin bu hamleyi 2022 yılının sonlarında gerçekleştirme ihtimali var. Bu da 2022’nin sonlarında yahut 2023’ün başında birinci Samsung üretimi AMD APU’larını görebileceğimiz manasına geliyor. Görünüşe nazaran AMD, 2023’te daha fazla segmenti kapsayan başka eserler için Samsung’un 3nm tahlillerini kıymetlendirecek ve iki şirketin işbirliği çok daha kıymetli boyutlara taşınacak.

İki değerli şirket ortasında işbirliği ve kesin bir muahede şimdi yok. Bu nedenle söylentilere dikkatli yaklaşmakta yarar var ve resmi bir açıklama bekliyoruz. AMD olur da üretiminin bir kısmını Samsung’a kaydırırsa, TSMC’nin üretim kapasitesi her halükarda boşa çıkacak ve başka markalar için daha fazla çip üretimi yapılabilecek.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli