e
sv

AMD İşlemci Performansını Etkileyen Windows 11 Sıkıntıları Çözüldü

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Ekim ayının birinci haftasında keşfedilen iki Windows 11 performans problemiyle ilgili ayrıntılardan bahsetmiştik. Bu problemler Windows 11’e yükselttikten sonra kimi AMD Ryzen işlemcilerin düşük performans sergilemesine neden oluyordu. AMD artık blog gönderisiyle birlikte her iki sorunun da çözüldüğünü doğruladı.

Windows 11 KB5006746 güncellemesiyle birlikte 21 Ekim 2021 prestijiyle birinci sorun büsbütün tahlile kavuştu. İkinci sorun ise yeni yayınlanan 3.10.08.506 sürümlü AMD Yonga Seti Şoförüyle birlikte büsbütün çözüldü.

AMD, bu güncellemelerin akabinde uyumlu AMD işlemci performansının Windows 11’de amaçlandığı üzere çalıştığını doğruluyor. Ayrıyeten bu yenileştirmelerin etkilenen sistemlere en süratli halde yüklenmesi öneriliyor.

Bilinen MeselelerTesiri
L3 önbellek gecikme sorunuOyunlarda %15’e varan performans düşüşleri.
UEFI CPPC2 (“tercih edilen çekirdek”): bir işlemcinin en süratli çekirdeğindeki iş parçacıklarını gerçek programlayamadığı sorun.Bir yahut birkaç CPU iş parçacığının muhakkak uygulamalarda düşük performans göstermesi.

L3 düzeltmesi artık Microsoft Knowledgebase ID 5006746 altında bir Windows 11 yazılım güncellemesi olarak mevcut ve Windows Update üzerinden yeni güncellemeyi görebilirsiniz. Çekirdek programlama düzeltmesi ise 3.10.08.506 sürümlü AMD Yonga Seti Şoförüyle birlikte sunuldu.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli