e
sv

AMD Radeon İş İstasyonu GPU Şoförü %10 Performans Artışı Sağlıyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

AMD, Linux şoförlerini açık kaynaklı ve kapalı kaynaklı tahliller olarak ikiye ayırıyor. Bu noktada kapalı kaynaklı tahlillerin bir müddettir daha uygun performans gösterdiği söyleniyor. Lakin Phoronix‘in yeni bir raporu, RadeonSI iş istasyonu açık kaynaklı grafik sürücüsündeki en son iyileştirmelerin %10’luk bir performans artışı sağladığını ortaya koydu.

Linux API dünyasına şu anda Vulkan ve OpenCL hakim. Öte yandan iş istasyonu seviyesinde önemli bir yazılım kelam konusu olduğunda OpenGL API’si devreye giriyor. AMD’nin OpenGL uygulamaları için kapalı kaynaklı bir Radeon şoförü mevcut ve Radeon kartları için mümkün olan en yeterli performansı sağlıyor. Ayrıyeten geliştiriciler, bunun açık kaynaklı bir sürümü için çalışıyorlar.

RadeonSI şoförü olarak isimlendirilen bu şoför, açık kaynaklı GPU şoförlerinden oluşan Mesa şoför koleksiyonunun bir modülü. Performansı ise iş istasyonu seviyesinde yazılım ve donanım için AMD’nin Radeon Pro şoförünün gerisinde kaldı, fakat bu artık en son güncellemelerle düzeltildi.

En son şoför iyileştirmeleri, önümüzdeki çeyrekte piyasaya sürülmesi planlanan Mesa 21.3 sürümü için geçerli olacak. Yeni şoför tanınan bir test olan SPECViewPerf Siemens NX ile aslında test edildi ve eski revizyondan %10’a kadar daha fazla performans sunuyor. Bu noktada 379 satır yeni kod eklendiği ve eski kod tabanından 461 satırlık kod kaldırıldığı söyleniyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli