AMT Games’in Veri Tabanında Güvenlik Açığı Tespit Edildi

Küresel teknoloji devleri şahsi verilerimizin kullanımına yönelik eleştirilerle, yaptırımlarla boğuşadursun, bir taraftan da devamlı olarak yeni veri hırsızlıkları ve emniyet açığı olaylarıyla karşılaşmaya devam ediyoruz. Detayları çalınan yahut bir halde ele geçirilen kişileri büyük risk dibine sokan bu türden olayların upuzun seneler daha hayatımızın bir parçası olacağını söylesek yanılmış olmayız.

Hüviyet hırsızlıklarından muhtelif dolandırıcılık olaylarına kadar pek oldukça risk teşkil eden emniyet açığı listesine bir yenisi daha eklendi. Üstelik bahsi geçen emniyet açığı, dünyanın 103 ülkesinden milyonlarca kullanıcıyı ilgilendiriyor. Çinli mobil oyun geliştiricisi AMT Games’in sunucularında tespit edilen emniyet açığı ile 1,47 TB büyüklüğünde veri, dolandırıcıların erişebileceği biçimde şifresiz ve korumasız olarak keşfedildi.

Açığı keşfeden takım AMT Games’e ulaşmayı denedi sadece dönüş alamadı:

Yalnızca en popüler oyunu Battle for The Galaxy’nin bile 103 ülkede milyonlarca kullanıcısı olan AMT Games’e ilişik olan emin olmayan bir ElasticSearch sunucusu, WizCase kadrosu tarafınca ortaya çıkarıldı. WizCase’in açıklamalarına nazaran bu sunucuda yer edinen milyonlarca kullanıcının verisine erişmek için herhangi bir şifreleme yahut koruma mevcut değildi. Şu demek oluyor ki bu sunucuya ulaşan hepimiz, asla zorluk çekmeden kullananların verilerini çalmış olabilir.

1,47 TB’lik verinin erişime aleni olduğu sunucuda yer edinen bilgiler içinde kullananların IP adresleri, e-postaları, ödeme sağlayıcıları, mobil uygulamada bitirdikleri satın alma işlemleri ve miktarları ile beraber bağlı olan Google, Facebook ve Apple hesap detayları içeriyor. Açığı keşfeden WizCase kadrosu, mevzuya ait olarak AMT Games ile iletişime geçtiklerini; dönüş alamadıklarını sadece ondan sonra sunucuya erişimin önlendiğini bildirdi. Bu süreçte verilerin çalınıp çalınmadığı; bu sorundan kaç milyon oyuncunun etkilendiği ise net bir halde bilinmiyor.

Teknoone.net size ihtiyac duyulan tüm verileri ücretsiz bir durumda sunacaktır. Ayrıca eklenti, sitenizdeki HTTP isteklerini azaltmanıza imkan tanır. acil anons sistemi WordPress ücretli temalar Web Sitenizi WordPress Temalarıyla Oluşturmak WordPress ücretsiz Temalar WordPress ile internet sayfaları geliştirirken, binlerce aleni kaynak ve ücretli tema hırsız alarm sistemi arasından seçim yapma seçeneğiniz vardır. F5 Teknoloji emniyet sistemleri ve

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli