e
sv

Android 12 çıkış tarihi açıklandı!

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Android 12’nin hazırlanması, bir evvelkilere kıyasla çok daha uzun sürdü, lakin sonunda nihayet bir tarih verildi. XDA baş editörü Mishaal Rahman, Google’ın Android 12 sürümünü 4 Ekim’de yayınlamayı planladığını duyurdu. Şayet her şey yolunda giderse Pixel aygıt sahipleri Android 12 yükseltmesini birebir gün içinde alacaktır.

Zamanlama tutarsa, bu tıpkı vakitte Pixel 6 lansmanı için beklentileri de belirliyor. Google, Android 12 olmadan en üst seviye yeni telefonlarını piyasaya süremez. Bu nedenle şirketin Pixel 6‘yı bu tarihten evvel resmi olarak piyasaya sürmesi pek mümkün değil. Buna nazaran Pixel 6’nın Ekim’in ortalarına hakikat gelmesi bekleniyor.

Android 12, 4 Ekim’de yayınlanacak

Pixel aygıt kullanmayanların ise bir müddet daha beklemesi gerekecek. Kimi telefon üreticileri süratli olup büyük Android güncellemelerini bir kaç hafta içinde yayınlama eğilimindeyken, birtakım üreticiler için ise bu müddet aylar alabiliyor. Samsung, Google’ın işletim sistemini resmi olarak yayınlamasından üç ay sonra dahi Aralık 2020’ye kadar Android 11‘i dağıtmaya başlamamıştı. Google, çeşitli uğraşlarla güncelleme gecikmelerini kısaltmaya çalışsa da tek başına kâfi olmayabiliyor.

Şirketlerin hem Android’i ağır halde özelleştirilmiş arayüzlere uyarlaması hem de yazılımı müşteriler ve taşıyıcılarla test etmesi vakit alıyor diyebiliriz. Lakin en azından artık elimizde net bir tarih var.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli