e
sv

Android 12 Go tanıtıldı: İşte özellikler

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Taşınabilir aygıtlarda en az 4GB RAM yahut 32GB depolama üzere ihtiyaçlar söylene dursun maliyetler nedeniyle hala dünyanın büyük kısmında 1GB-2GB RAM bellekler ve 8GB-16GB depolama alanları tercih ediliyor. İşte Android Go versiyonu da bu muhtaçlıktan doğdu. 

Android 12 Go neler sunuyor?

Google’ın uzun müddettir devam ettirdiği Android Go sürümü düşük donanımlı telefonlar için sistemi verimli kullanacak yazılımlar amaçlıyor. İşletim sisteminin kendisi ve uygulamaları kaynak kullanımını azaltarak aygıtların akıcı çalışmasını sağlıyor. Haliyle standart uygulamaların verimli çalışmasını beklemek biraz hayal oluyor. 

Android 12 Go sürümüne yapılan optimizasyonlar ile birlikte uygulamalar yüzde 30 daha süratli bir formda açılıyor ve akıcı animasyonlara sahip. Üçüncü taraf geliştiricilere de bu API sağlanacak ve tüm uygulamalar hızlanacak. 

Muhakkak vakit dilimlerinde kullanılmayan uygulamalar bekleme moduna alınıyor ve batarya ömrüne katkı yapılıyor. Files Go uygulaması ise silinen evrakların 30 gün sonra geri alma imkânı veriyor. Yakındakiler özelliği ise uygulamaların paylaşımına müsaade veriyor ve mağazadan indirmek gerekmiyor. 

Web sayfalarını gezerken son uygulamalar kısmına eklenen Dinle ve Çeviri Et kısa yolları sayesinde haberleri dinlemek yahut süratli çeviri yapmak mümkün oluyor. Ekran kilidi üzerinde profil değişimi yapılabilirken Kapalılık Paneli ile de uygulamaların ferdî bilgilerinize ve donanıma erişimini görebiliyorsunuz. 
 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli