e
sv

Android 12 Huawei cep telefonlarına gelecek mi?

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Birkaç yıl evvel dünyanın teknoloji devi olan Huawei ile yasaklar nedeni ile birçok şirket bağlarını koparmıştı. Bunların başında ve birinci sırada yer alan Google, Huawei ile bağları koparmada bir saniye tereddüt etmedi.

Bu Asya markasının cep telefonlarının büyük çoğunluğunun Google uygulamalarına sahip olamayacağı, birebir vakitte işletim sistemlerinin artık güncellemelerden maruz kalacağı manasına da geliyordu.

Android 12 Huawei’ye veda mı ediyor?

Şu anda yalnızca iki Huawei modelinde Android 11 mevcut. Bunlar Huawei Nova 8 ve ona eşlik eden son model olan Huawei Nova 9. Markanın başka akıllı telefonlarının da yakında birebir sürüme güncellenmesi bekleniyor, lakin Google’ın en yeni güncellemesinin geleceğine dair bir işaret yok.

Huawei’nin kendi işletim sistemini geliştirmeye başladığı haberi, firmanın yasağının gerçekleştiği yıl ortaya çıkmıştı. Geliştiriciler için bir konferansta şirket HarmonyOS işletim sistemini halka açıklamıştı.

Bu tescilli yazılım birinci etapta Çin’deki aygıtlar için tasarlanmıştır. Asya ülkesinde sistemin beta sürümü başarılı olunca bu yılın ortasına kadar resmi olarak başlatılmıştı. Nihayet Huawei, HarmonyOS’un gelecek yıl 2022 boyunca Avrupa’ya geleceğini doğruladı.

Bu tüketiciler için şahane bir haberdi, zira Huawei şirketi, yalnızca işletim sistemiyle öne çıkmıyor güvenlik üzere çeşitli kısımlarda Android’den daha uygun olduğunu tekraren belirtiyordu. EMUI ile makul bir benzerliği olmasına karşın, cep telefonuna bağlı rastgele bir aygıtı denetim edebileceğiniz harikulâde mükemmel denetim paneline sahipti.

Bütün bu gelişmeler ile Huawei, artık Google ve Android ‘e son vedasını sunmaya hazırlanıyor. Temel olarak, markanın kendisi, uygulanan kısıtlamalar kaldırılsa bile, kendi sistemini kullanmaya devam edeceğini doğruladı. Bu nedenle, Çinli şirketin cep telefonları asla Android 12 almayacak.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli