e
sv

Android 12 yakında geliyor!

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Google, Şubat ayında birinci Android 12 geliştirici önizlemesi’ni kullanıma sunmuştu. Yıl ilerledikçe şirket, Android 12‘nin geliştirilme süreci istenildiği üzere gitmiş ve Beta kanalına süratle geçmişti. Geçen ay şirket, Android 12 Beta 4‘ü ve akabinde bir düzeltme olan 4.1 güncellemesini yayınladı. O vakitler Beta 4.1‘in kararlı güncellemeden evvelki son sürüm olacağını zannediyordu lakin o denli olmadı.

Android 12 haftalar sonra yayınlanabilir

Android 12 Beta 5, neredeyse kullanıma hazır olan “yayın adayı” sürümüdür. Tahminen de Google, kararlı sürümden evvel son bir geri bildirim tipi toplamaya çalışıyor olabilir.

Bu en son sürüm, yepisyeni Pixel 5a akıllı telefon için de dayanak sağlayacak. Bu nedenle, Android 12 tam kullanıma sunulmadan evvel beta test programına girmek için son şanslarınız olabilir.

Google, bir müddet daha yeni Android Beta güncellemelerini Eylül ayına kadar verme planına bağlı kalacak. Hem Android 10 hem de Android 11 güncellemeleri Eylül ayının başında gelmişti. Görünüşe nazaran, Android 12 güncellemesi biraz daha uzun sürmüş. Akıllı telefonlara yahut en azından Google akıllı telefonlarına bu sefer Eylül ayının sonuna kadar ulaşması bekleniyor.

Android 12 güncellemesi, Android meraklıları ve Pixel akıllı telefon sahipleri için heyecan verici olsa da, öbür firmaların Android sürümlerine sahip olan kullanıcılar için çok da değerli değil. Bu akıllı telefon üreticilerinin Android 12‘nin ilgili sürümlerini geliştirmeleri birkaç ay daha sürecek. Elbette Google‘ın, Android 12‘yi kullanıma sunması ile, bu şirketlerin birden fazla için Android 11′in geçmişte kaldığı manasına geliyor.

Geçtiğimiz yıllara bakacak olursak, yeni bir Android güncellemesi, başka markalar için birinci etapta pek ilgi cazip olmuyordu. Lakin son yıllarda Google, şirketleri aygıtlarını güncellemeye zorlayarak Android sürümlerinin daha erken yayınlanmasını sağladı. Arama devi, şirketleri en son Android sürümüne sahip, yeni aygıtları piyasaya sürmeye zorlayan birtakım son tarihler de belirliyor.

Bu, son yıllarda güncelleme meselesini büyük ölçüde azalttı. Elbette Samsung üzere kimi şirketlerin de güncellemelerle ilgili siyasetlerinde değişiklik oldu.

Android 12, muhtemelen Android 10‘dan ve muhtemelen Android 9 Pie‘den bu yana yapılan en büyük güncellemedir.

Android 12‘yi nasıl değerlendiriyorsunuz?

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli