e
sv

Android Automotive 12 Sürümü Yayınlandı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Android Automotive, Google’ın otomobil cümbüş sistemleri için Android tabanlı bir işletim sistemi olarak tanımlanabilir. Lakin yazılım, Android Auto uygulamasından farklılıklar içeriyor. Android Auto, uygulamaları ve içeriği telefonlardan otomobile yansıtırken, Automotive yazılımı kendi Play Store ve müzik çalma yetenekleri ile bağımsız olarak çalışıyor. Google bugün, Android Automotive için Android 12 tabanlı yeni bir güncellemeyi de tamamlamış durumda. Güncelleme, evvelki sürümlere nazaran birkaç enteresan değişiklik barındırıyor.

Android Automotive 12, teknik olarak 4 Ekim’de piyasaya sürülmüştü. Fakat Mishaal Rahman’ın Twitter üzerinden belirttiği üzere, Google yeni güncelleme hakkında sessiz kalmayı tercih etti. Bu yaklaşımın nedeni, yazılımın yakın vakitte rastgele bir araca ulaşamayacak oluşu olabilir. Yayınlanan güncelleme, yeni bir Power Policy API, bir SMS referans istemcisi, öncelikli ihtar bildirimleri, mikrofon erişimi için görsel bir gösterge, yeni bir uygulama başlatıcısı ve Ayarlar için iki sütunlu bir tasarım içeriyor. Android’in Toasts API’si de yeni güncelleme ile birlikte aktifleştirilmiş durumda. Lakin bu sadece sistem uygulamaları tarafından kullanılabiliyor.

Bununla birlikte, Android Automotive 12 sürümü, sadece 64-bit takviyesi sunarak 32-bit platformlar için dayanağı bırakan birinci resmi Android sürümü olması bakımından dikkat çekiyor. Android, akıllı telefonlarda ve tabletlerde hala 32-bit aygıtlarda çalışıyor lakin Arm, 2023’ten sonra yeni taşınabilir CPU’larda 32-bit süreçleri desteklemeyi planlamıyor. Birebir vakitte, Qualcomm’un en yeni yonga setleri de tüm çekirdeklerinde 32-bit kod çalıştırmıyor.

Android Automotive, Mart 2017’de resmi olarak tanıtılsa da şimdi çok fazla araca ulaşabilmiş değil. 2021 Polestar 2, yazılıma sahip birinci araba olma özelliğini taşıyor. Geçtiğimiz yıl Cadillac, General Motors ve Renault üzere markalar da yazılımı çalıştıran arabaları duyurarak satışlarını başlatmıştı. Geçtiğimiz ay Renault Kümesi, Android Automotive yazılımına dayalı araç içi bilgi cümbüş sistemini Megane E-TECH elektrikli arabası ile duyurmuştu.

Son olarak Android Automotive 12 sürümünün getirdiği tüm yeniliklerin listesini buradan okuyabileceğinizi belirtelim.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli