e
sv

Android sürümünüzü nasıl güncellersiniz!

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Android telefonunuzda güncelleme yapmak her vakit mümkün olmayabilir. Modeliniz belli bir Android sürümüyle uyumlu olmayabilir yahut aygıtınız yavaşlayabilir hatta aygıtınız çökebilir.

Bu nedenle, yapılacak birinci şey taşınabilir aygıtınızda hangi işletim sistemi sürümünün yüklü olduğunu denetim etmektir. Bu çok kolay bir prosedürdür.

Android sürüm güncelleme nasıl yapılır?

Varsayılan olarak “Ayarlar” menüsünde aygıt işletim sürümünüzü bulabilirsiniz. Bu noktada, aygıtınıza bağlı olarak birtakım varyasyonlar vardır. Bunun nedeni, tüm üreticilerin aygıtlarında saf Android kullanmamasıdır. Örneğin Samsung One UI kullanırken, Xiaomi‘de MIUI vardır. Her ikisi de yazılım tabanlıdır, lakin aygıtlar için kimi özelliklere sahiptir.

Her neyse, “Ayarlar” menüsüne eriştikten sonra, menünün altında bulunan “Hakkında” sekmesini yahut muadil olanı (genellikle son seçeneklerden biri) arayın. Burada, yazılım sürümünü, en son ne vakit güncellendiğini ve öteki teknik bilgileri denetim edebilirsiniz.

İşletim sistemini yenileştirme

İşletim sistemini zati kullanan telefonların ekseriyetle kullanılabilir bir güncelleme olduğunda bildirim aldığını unutmayın. Bu nedenle, aygıtınız yeni sürümleri alacak modellerin bir modülüyse, bu güncellemeyi ayarlarda aramanız gerekmeyecektir. Yalnızca bildirimlere erişin.

Fakat, bir sebepten güncellemeyi almadıysanız yahut en şimdiki sürüme sahip olduğunuzdan emin olmak istiyorsanız, “Ayarlar” menüsüne tekrar erişmeniz kafidir. Bu sefer, modelinize bağlı olarak “Sistem”, “Yazılım Güncellemesi” yahut gibisi bir şey arayacaksınız. Bu sekme çoklukla menünün alt kısmında aygıt detaylarınızı gösteren sekmenin yanında bulunur.

Artık kullanılabilir güncelleme olup olmadığını denetim edebilirsiniz. Aygıtınızı güncellemek için yüzde 15‘ten fazla bataryaya ve dahili depolama alanında kâfi alana sahip olması gerektiğini unutmayın. Güncellemeyi başlatır fakat bitiremezseniz, bu sizin için çok önemli bir sorun oluşturur.

Bu işletim sistemine sahip her aygıtın birebir anda güncellenmediğini de unutmamak gerekir. Her şirket işletim sistemi güncellemesini kendi platformuna ve yeni sürümü alacak modellere uyarlaması vakit alır. Bu nedenle, güncellemenin aslında mevcut olup olmadığını ve aygıtınızın uyumlu olup olmadığını üreticinin web sitesini denetim ederek te öğrenebilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli