e
sv

Apple çalışanları, şirketin uzaktan çalışma politikası nedeniyle işten ayrılmaya başladı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Apple, son dönemde hibrit modeli kalıcı hale getirmek istemesi ile gündemdeydi. Ikimiz de bu kapsamda Apple personellerinin eylülden sonrasında hibrit modelde çalışmaya döneceği haberini sizlere aktarmıştık. Tim Cook, bir çok çalışanın çarşamba ve cuma günleri uzaktan çalışabileceğini; pazartesi, salı ve perşembe günleri ofise gelmelerinin isteneceğini açıklamış ve birtakım ekiplerin ise haftada dört ila beş gün ofise geri döneceği bilgisi paylaşılmıştı.

Sadece bu haberden sonrasında Apple mensupları başkaldırı etti ve hibrit çalışma hikayesinde Tim Cook’a itiraz etti. Çalışanlar, ofise dönmeye karşı çıktıklarını açıklayan bir makale kaleme aldı. Ama Apple, bunu umursamadı ve hibrit çalışma modelinde ısrar eden olmaya devam etti. Üstelik Apple, bu mevzuda hala geri atmış değil. Konum bu şekilde olunca Apple mensupları belli başlı sıkıntılar yaşamaya başladılar.

Apple mensupları, şirketin eylül ayı başlarından itibaren insanların haftada üç gün ofise dönmesini gerektiren yeni bir hibrit modeli sunmasının peşinden uzaktan çalışma taleplerinin onaylanmasının giderek zorlaştığını belirtiyor. Birtakım çalışanlar, Apple tutumunu değiştirmediği takdirde çekilme edeceklerini söylüyor.

The Verge’ün haberine bakılırsa çalışanlar, bütün istisnaların bile reddedildiğini söylüyor. Çalışanların uzaktan emek vermeyi savundukları Slack kanalında, ortalama 10 fert hibrit çalışma politikası nedeniyle çekilme ettiklerini ya da ayrılmaya zorluk çeken başkalarını tanıdıklarını söylemiş oldu. Slack kanalının ise şu anda 6 binden fazla üyesi bulunuyor.

Birtakım çalışanlar, yalnızca belgelenmiş tıbbi durumları olan kişilerin kalıcı uzaktan çalışma iznine haiz olacağının söylendiğini belirtiyor. Sadece Apple, personellerinin bu şekilde bir talepte bulunmak için kullandıkları formda tıbbi kayıtlarını şirkete vermelerini istiyor ve bu da birtakım kişileri rahatsız ediyor.

Apple’ın mevzuyla alakalı yorum yapmakta kaçındığını da belirtmeden geçmeyelim. Apple’ın ve personellerinin ilerleyen süreçte ne benzer biçimde aksiyonlar alacağı ise şu an için merak mevzusu olmaya devam ediyor. Olacakları hep beraber bekleyip göreceğiz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli