e
sv

Apple, kararını verdi! Güle güle Qualcomm!

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Apple‘ın eser yelpazesi için temel bileşenlerin üretiminde mümkün olduğunca bağımsız olmak istediği artık herkes tarafından biliniyor. Bilhassa karlı iPhone kelam konusu olduğunda Apple bu tipten kararları geciktirmeden alıyor. İşte tam da bu yüzden TSMC ile 5G modem üretimi için kendi dizaynına sahip üretim için anlaştığı söyleniyor. Qualcomm’u bir kenara bırakıyor.

Lakin, bu modemlerin iPhone‘un ne vakit bir kesimi olacağı hala netlik kazanmadı. Ama gelen haberler 2022 içerisinde en geç 2023 başlarında olacağı istikametinde. Sonuçta, seçilen süreç prestiji ile Apple’ın geçişe hazırlanmak üzere olduğu anlaşılıyor.

Apple, TSMC’den Kendi Modemlerini İstiyor!

Apple sahiden Qualcomm’u ortak yelpazesinden çıkarmak istiyor. TSMC ile olan çok yakın münasebetinden yararlanacak. Nihayetinde modem departmanını Intel’den milyarlarca dolara satın almıştı. Tüm bunlar, kendi modemini oluşturmak ve böylelikle sanayi devlerinden bağımsız olmak istediğini gösteriyor.

Enteresandır ki, Apple pazara farklı bir şey getirmek için kendi radyo frekansları ve milimetre dalga bileşenleri üzerinde bile çalışıyor üzere görünüyor.

Apple’ın Qualcomm’dan vazgeçmesinin gayesi nedir?

Çok kolay. Bu halde Apple çip üretiminde çok tasarruf sağlayacak ve elbette işlerini kendi halledebilecek hale getirecek. 5G özellikleriyle taşınabilir cihazlarınıza daha fazla performans, daha güzel entegrasyon ve daha fazla güç verimliliği getirecek.

Kendi modemini geliştirmenin Apple için TSMC’nin çipini şirket içi taşınabilir işlemcisiyle entegre etmesinin önünü açacağı söyleniyor. Bu, ABD’li teknoloji devine donanım entegrasyon kabiliyeti üzerinde daha fazla denetim sağlayacak ve çiplerin verimliliğini artıracak.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli