e
sv

Araştırma, genç kullanıcıların Instagram’da uyuşturucu bulmasının ne kadar kolay olduğunu gösteriyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Yayınlanan yeni bir araştırma, Instagram‘daki reşit olmayan kullanıcıların platformda uyuşturucu bulmalarının ve satın almalarının hiç de güç olmadığını ortaya koyuyor. Instagram’ın uyguladığı tedbirleri test etmek emeliyle oluşturulan bir dizi düzmece hesap üzerinden gerçekleştirilen aramalar platformun eksikliklerini açığa çıkarıyor.

‘Instagram kuşkulu birçok gönderiyi kaldırmadı’

Tech Transparency Project(TTP) tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, platformda reşit olmayan kullanıcıların bile iki tıklamayla kolay bir biçimde uyuşturucu hususlara erişim sağlayabildiğini gösterdi.

Instagram, #mdma üzere hashtag’leri platformda yasaklıyor lakin  uygulamanın arama algoritması, kullanıcıları hakikat bir biçimde yönlendirmek için otomatik tamamlama özelliğini kullanıyor ve bu durum da yasaklı hastag’lerin türevlerine erişimi kolaylaştırıyor. Tamamı reşit olmayan 7 farklı uydurma hesap üzerinden gerçekleştirilen çalışmalarda bir uyuşturucu satıcısının hesabını takip etmeye başlandığında platformun öbür uyuşturucu satıcılarını da önermeye başladığı tespit edildi.

TTP yayınladığı raporda, Instagram’ın araştırmaları sayesinde platformda buldukları içeriklere karşı kesin bir tedbir almadığını da söylüyor. Kuruluş, şirkete uyuşturucu ticareti faaliyetinin açık işaretleri olduğunu düşündüğü bir çok gönderi ve hesabı paylaştığını lakin platformun Topluluk Kurallarını ihlal etmediğini söyleyerek birden fazla gönderinin kaldırılmadığını belirtiyor.

Araştırmaya yönelik Instagram‘ın çatı şirketi Meta‘dan bir sözcü: “Instagram’ı bilhassa en genç topluluk üyelerimiz için inançlı tutmak için devam eden gayretlerimizde bu alanda gelişmeye devam edeceğiz.” tabirlerinde bulundu.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli