e
sv

Araştırmacılar, Dünya İçin Dev Bir Kara Kutu Tasarlıyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Avustralyalı araştırmacılar, insanların vefatına yol açabilecek olayları kaydetmek için Dünya üzerinde yok edilemez bir “Kara Kutu” üzerinde çalışıyor. Yaklaşık bir otobüs büyüklüğündeki bu dev yapı, Avustralya’nın Tazmanya kentinin batı kıyısında, dağlarla çevrili granit bir ovada konumlanmış durumda. Tıpkı uçaklarda bulunan kara kutular üzere, bu çelik kutu da oburlarının ondan öğrenmesi için bilgileri kaydetmeye yarıyor. İçine yerleştirilen depolama aygıtları, atmosferik karbondioksit düzeyleri ve ortalama sıcaklıklar üzere iklim değişikliği ile ilgili bilgileri de kaydedecek. Aygıtlar ayrıyeten, bir algoritma kullanarak ilgili haber makaleleri, tweet’ler ve öbür toplumsal medya gönderileri için interneti de tarıyor.

Proje, Tazmanya Üniversitesi araştırmacıları tarafından pazarlama bağlantısı şirketi Clemenger BBDO ile işbirliği içinde yürütülüyor. İleriye dönük bir proje olmasına karşın, birkaç soru işaretini barındırdığını söylemek de yanlış olmayacaktır. Her şeyden evvel birinci sorulan soru, Dünya için bir kara kutuya neden muhtaçlık duyulduğu. Ayrıyeten, medeniyetleri bu gezegenden silip süpürecek olan büyük bir felaketin yaşanması durumunda, bu kutunun gereğince uzun müddet hayatta kalıp kalmayacağına dair de kuşkular bulunuyor.

Proje halihazırda beta aşamsında ve web sitesi üzerinden bilgi toplamaya başladı. ABC News’in bildirdiğine nazaran, araştırmacılar çelik kutunun 30 ila 50 yıl içinde depolarının tükeneceğini kestirim ediyor. Bu nedenle önümüzdeki vakitlerde kapasiteyi artırma planları bulunmakta. Bunların yanı sıra, gerektiğinde güneş panellerinin nasıl değiştirileceği yahut bu kutunun nasıl korunacağı konusunda biraz daha netliğe gereksinim duyulduğunu belirtmekte de yarar var.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli