e
sv

Araştırmacılar şu ana kadar yapılmış en büyük sanal cihanı oluşturdu: Herkes indirebilir

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Universe Today’de yayınlanan yeni bir araştırmaya nazaran farklı ülkelerden bilim insanları, bütün cihanı içeren bir simülasyon oluşturmayı başardı. Uchuu simülasyonu ismi verilen bu “sanal evren” şimdiye kadarki en büyük ve ayrıntılı simülasyon olarak kayıtlara geçti

Uchuu simülasyonu, 9,6 milyar ışık yılı genişliğinde bir alan ve 2,1 trilyon “parçacık” içeriyor. Bu da onu şu ana kadar yapılmış en ayrıntılı ve en büyük “sanal cihan” yapıyor. Simülasyon ayrıyeten, kozmosun 13 milyar yıldan fazla evrimini modelliyor ve genişleyen cihandaki karanlık unsurun hâllerine odaklanıyor. Yani simülasyon sayesinde kainatın geçmişi ve geleceği üzere birçok bahiste keşif yapabilmek mümkün olacak.  

3 PB’den fazla bilgi üretildi

Bu türlü detaylı bir model oluşturmak için muazzam ölçüde hesaplama gücü ve depolama gerekmiş. Grup, simülasyonu oluşturmak için 40.000’den fazla işlemci çekirdeği, 20 milyondan fazla bilgisayar saati kullandığını ve 3 Petabyte’tan (3.000 TB ya da 3 milyon GB)  fazla data üretildiğini belirtti.

Bu simülasyonun tek bir şoförde saklanabileceği belirtilirken bilgilere online olarak ulaşılabileceği ve indirilebileceği de uzmanlar tarafından açıklandı. Açıklamalara nazaran isteyen rastgele biri fiyatsız olarak simülasyonu indirebilecek. Lakin Uchuu, sıkıştırılmış olduğunda bile 100 TB yer kaplıyor, bu yüzden de indirmek isteyen birinin önemli bir alana sahip olması gerekiyor. Simülasyon ile ilgili ayrıntılara buradan ulaşmak mümkün.

Araştırmacılar, simülasyonun büyük cihan araştırmaları üzere astronomik incelemelerde kullanılarak bilim dünyasına kıymetli katkılarda bulunabileceğini, tıpkı vakitte kainatı keşfetmek isteyen insanların da işine yarayabileceğini belirtti.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli