e
sv

Araştırmaya nazaran çağdaş yılanların hepsi asteroit çarpmasından hayatta kalan birkaç yılandan evrimleşti

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

66 milyon yıl evvel devasa bir asteroit dünya atmosferine girdi ve dinozorları yok etti. Daha sonra, hayatta kalan memeliler, sürüngenler ve daha fazlası yayıldı, çeşitlendi ve bugün bildiğimiz hayvanlar hâline geldi.

Nature Communications’da yayınlanan yeni bir araştırma, Kretase-Paleojen (K-Pg) olarak isimlendirilen bu kitlesel yok oluştan sonra yılanların nasıl evrildiğini ortaya çıkardı. Çalışmaya nazaran asteroid çarpmasından sonra hayatta kalan birkaç yılan şu an günümüzde bulunan bütün yılan cinslerinin oluşmasını sağladı.

Çalışmanın müelliflerinden olan filogenetikçi Catherine Klein keşifleriyle ilgili, “Bu harikulâde zira bu yılanlar yalnızca asteroitten kurtulmakla kalmamış milyonlarca yıl boyunca günümüzdeki yılanlara evrilmiş.”

Araştırma grubu makalelerinde, eski yılan fosillerinin bulunamamasından ötürü yılanların evrimsel tarihini incelemenin epey güç olduğunu belirttiler. Lakin genetik bilgileri ve farklı vakit dilimlerindeki fosil örneklemelerini içeren modelleme yaklaşımlarını birleştirerek eski vakitlerden bugünlere yılanların kapsamlı bir görünümünü sağlamayı başardılar.

“K-Pg, bugünkü biyoçeşitliliğin oluşmasında kıymetli rol oynadı”

Uzmanlar ayrıyeten, yaşanan Kretase-Paleojen (K-Pg) kitlesel yok oluştan sonra birçok omurgalının öldüğünü, sonrasında ise hayatta kalan memelilerin, kuşların, kurbağaların ve teleost balıklarının çeşitlenmesinin süratle arttığını söz etti:

“Sonuçlarımız, bugün gezegenimizdeki omurgalı biyoçeşitliliğini şekillenmesinde K-Pg kitlesel yok oluşunun çok kıymetli bir rolü olduğunu gösteriyor. ‘Hayat’ hakikaten bir yolu bulup devam etmeyi başarıyor”

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli