e
sv

Araştırmaya nazaran geçtiğimiz yıl rekor sayıda etraf aktivisti öldürüldü

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Küresel Witness’ın 13 Eylül 2021’de yayınladığı bir rapora nazaran, 2020 yılında dünya çapında 227 etraf aktivisti öldürüldü. Bu da haftada ortalama 4 bireyden fazla insanın öldürüldüğünü gösteriyor.

Ayrıyeten, uzmanlar bu sayının “kesinlikle eksik” olduğunu belirtiyor ve aktivistlere yönelik hücumların birçoklarının bildirilmediğine dikkat çekiyor.

Araştırmaya nazaran akınların yarısından fazlası yalnızca üç ülkede gerçekleşti: Kolombiya, Meksika ve Filipinler. Raporda ayrıyeten, aktivistlerin birçoklarının ormanları endüstriyel gelişmelerden korurken öldürüldüğü de belirtildi.

En çok cinayet işlenen dal, 23 olay ile ağaç bölümü kesimi oldu. Makul ekosistemleri muhafazaya çalışan aktivistlere yönelik ölümcül hücumların birçok yağmur ormanlarında meydana geldi.

“Dünya önderleri bu mevzuyu ciddiye almalı”

Bu rapor, etraf aktivistlerinin üst üste iki yıldır rekor sayıda cinayete kurban gittiğini bizlere gösteriyor. Küresel Witness’tan Chris Madden da BBC’ye verdiği röportajda dünya başkanlarının etraf aktivistlerini müdafaa konusunda önemli olmaları gerektiğini vurguladı.

Madden ayrıyeten, “Bu bilgiler, artan iklim değişikliklerinin tesirlerine karşı ormanları, çevreyi, ırmakları korumak için hayatlarını riske atan insanların var olduğunu gösteren bir hatırlatıcı” sözlerini kullandı ve iklim değişiklikleri ile çaba için gerekenlerin yapılması davetinde bulundu.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli