e
sv

Araştırmaya nazaran iklim değişikliğiyle gayret için fosil yakıtların yeraltında kalması gerekiyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Nature mecmuasında çarşamba günü yayınlanan yeni bir araştırma, global ısınmayı 1,5 °C ile sonlandırmak ve iklim değişikliklerinin tesirlerini minimuma indirmek için gerekli olan tedbirleri ortaya çıkardı. Araştırmaya nazaran fosil yakıtların 2050 yılına kadar yer altında kalması gerekiyor.

Bilim insanları ayrıyeten, ısınmanın 1,5 °C’nin altında kalmadığı ve karbon emisyonlarının azalmadığı takdirde, sıcak hava dalgaları, seller ve kuraklıklar üzere felaketlerin daha da yaygınlaşacağı konusunda ikazlarda bulundu.

University College London’dan Dan Welsby ve bir araştırma takımının yürüttüğü çalışmada global ısınmanın 1,5 °C ile sonlandırılması için yer altında bırakılması gereken fosil yakıt oranları hesaplandı. Sonuç olarak da petrol ve metan gazının %60’ının, kalan kömür rezervlerinin de %90’ının yeraltında kalması gerektiği bulundu.

“Yeni siyasetler gerekiyor”

Fosil yakıtlar şu an global güç tüketiminin %80’inden fazlasını oluşturuyor. Global ısınmanın 1,5 °C ile sonlandırılması ve belirlenen amaçlara ulaşılması için de bu yakıtların üretiminin ve kullanımının kıymetli ölçüde azaltılması gerekiyor.

Lakin birçok araştırmacı hâlihazırdaki kullanım oranlarının belirlenen maksatlara ulaşmak için kâfi olmadığını vurguluyor. Bilim insanları, üreticileri yeni siyasetler belirlemeye çağırıyor ve 2050’ye kadar bu yakıtların üretiminin ve kullanımının azaltılmak zorunda olduğunu belirtiyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli