e
sv

ARM üzerinde Windows 11 periyodu

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Masa üstü sistemlerde yavaş yavaş birinci Windows 11 eserlerini görmeye başladık. Biraz geri planda kalan ARM sistemler için de Microsoft birinci adımı attı. Birinci Windows 11 işletim sistemli ARM bilgisayarı piyasaya çıkıyor. 

Surface Pro X özellikleri ve fiyatı

Apple masa üstünde ARM mimarisini çoktan benimsedi ve tüm eserlerini bu mimariye geçirmeye başladı. Dikey entegrasyon sayesinde Apple bu geçişi en az ziyanla atlatmaya çalışıyor lakin Windows tarafında durum tıpkı değil. 

Çok branşlı bir yapı olması nedeniyle bilhassa yazılım tarafında Windows on ARM sistemleri beklentileri karşılayamadı. Windows 11 ile birlikte Microsoft yazılım uyumluluğunu uygunlaştırmayı amaçlıyor. 

Surface Pro X bu manada Windows 11 ile çalışan birinci ARM dizüstü durumunda. Windows 11 işletim sistemi 64-bit emülasyon takviyesi ile ARM dizüstü sistemlerin uyumluluk problemini çözmeyi amaçlıyor. 64-bit takviyesi evvelki Surface Pro X kuşağına de sunulacak. 

Surface Pro X işletim sistemi haricinde değişikliğe uğramamış. 13 inçlik ekran, 4 adet Cortex-A76 ve 4 adet Cortex-A55 çekirdeğine sahip Snapdragon SQ1 yahut SQ2 yonga seçeneği, Snapdragon x24 LTE modem, 128GB/256GB/512GB değiştirilebilir SSD şoförler, 8GB/16GB LPDDR4x RAM bellek, 10MP art kamera, 5MP ön kamera, 15 saate kadar kullanım mühleti üzere özellikler birebir. Farklı olarak yalnızca WiFi seçeneği eklenmiş başlangıç fiyatı 899$ olarak belirlenmiş. 
 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli