e
sv

Aşılar Omicron karşısında ne kadar tesirli? İngiltere gerçek bilgileri açıkladı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Dünya genelinde Omicron varyantı hadise sayısı 12 bini aştı. Resmi bilgilere nazaran Omicron’un en ağır olduğu ülke İngiltere. Birleşik Krallık’ta bugüne kadar 4 bin 713 Omicron hadisesi bildirildi. Bir kişi Omicron nedeniyle hayatını kaybetti.

Türkiye’deki koronavirüs bilim şurasının gibisi olarak faaliyet gösteren ve hükümete tavsiyeler veren Acil Durumlar için Bilimsel Müşavere Kümesi (SAGE), aşıların Omicron karşısında aktifliği hakkında çalışma yaptı. İngiltere’deki birinci 500 Omicron hadisesinden elde edilen datalara nazaran aşıların Omicron karşısındaki aktifliği belirlendi. Doz sayısına nazaran semptomu olanlar ve hastaneye yatırılanlar olmak üzere iki başka kategoride kıymetlendirme yapıldı.

Omicron, Delta’ya nazaran üç kat daha tehlikeli

Birinci 500 olaydan elde edilen bilgilere nazaran iki doz BioNTech/Pfizer aşısı olan hadiselerde hastaneye yatış ve vefatlar yüzde 83,7 oranında önlendi. Bu data, Omicron varyantının Delta varyantına kıyasla aşılı bireylerde üç kat daha tesirli olduğunu gösteriyor. Aşıların formülünün yenilenmesi konusunda yeni bir işaret olabilir.

Üç doz aşı olanlarda hastaneye yatışın önlenme oranı yüzde 93’e ulaşıyor. Üç doz aşı olan bireylerde, iki doza kıyasla iki kat daha fazla muhafaza gözlemlendi.

Datalara nazaran iki doz AstraZeneca/Oxford aşısı olanlarda hastaneye yatışlar yüzde 61,3 oranında önlendi.

İki doz BioNTech/Pfizer aşısı olan Omicron olaylarının yüzde 46,7’si Omicron’un semptomsuz halde atlatırken bu oran iki doz AstraZeneca/Oxford aşısında bu oran yüzde 36,1’e iniyor. Viral vektör yoluyla geliştirilen AstraZeneca/Oxford aşısı, mRNA yoluyla geliştirilen BioNTech/Pfizer aşısına kıyasla Omicron karşısında daha zayıf kaldı.

Birinci 100 olaydan elde edilen datalara nazaran London School of Hygiene and Tropical Medicine (LSHTM) tarafından modelleme yapıldı. Üstteki görselde her 100 şahsa karşılık kaç kişinin semptom gösterdiğini ve kaç kişinin hastaneye yatırıldığını yahut vefat yaşandığını gösteriyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli