e
sv

AstraZeneca’nın COVID-19 antikor ilacı önemli hastalık riskini yarıya düşürüyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

İngiltere merkezli ilaç şirketi AstraZeneca, COVID-19 aşısı üretmesiyle tanınıyor. Artık de şirket üzerinde çalıştığı COVID-19 ilacının tesirleri ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

Pazartesi günü yapılan açıklamalara nazaran iki farklı antikor içeren “antikor kokteyli” ilaç, COVID-19’u önemli geçirme riskini yarıya düşürüyor. AZD7442 isimli iğne ile enjekte edilerek kullanılan ilaç, daha evvel COVID-19 geçirmiş insanların kanından alınan iki farklı antikorun karıştırılmasıyla elde edilmiş.

Acil kullanım onayı için müracaat yapıldı

Şirket tarafından yapılan basın açıklamasında, ilacın COVID-19’u hem önleyebilen hem de tedavi edilebilen birinci ilaç olduğu söz edildi. Ayrıyeten, Amerikan Besin ve İlaç Dairesi’ne (FDA) geçtiğimiz hafta “acil kullanım onayı” için müracaat yapıldığı da şirket tarafından belirtildi.

Açıklamalara nazaran yapılan deneyler sonucunda AZD7442’nin COVID-19 riskini %77 azalttığı, önemli hastalık riskini ve vefat riskini ise %50 azalttığı ortaya çıktı. Yapılan deneylerde, ilacın uygulandığı 415 bireyden sadece 18’i ağır hastalık geçirdi. Öncesinde ise bu oran 415’te 37’ydi. İlacın rastgele bir yan tesirine rastlanmadığı da açıklamalar ortasında yer aldı.

Geçtiğimiz günlerde de ABD’li ilaç şirketi Merck & Co. FDA’ya ağızdan alınan birinci COVID-19 ilacı için “acil kullanım onayı” müracaatında bulunmuş ve molnupiravir isimli ilacın hastaneye yatış ve mevt oranlarını %50 düşürdüğünü tabir etmişti.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli