e
sv

ASUS, OLED Ekranlı Dizüstü Çeşidini Artırıyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Hayatımıza birinci defa televizyonlarla giren OLED (Organic Light Emitting Diode) ekranlar, son vakitlerde akıllı telefon ve laptop ekranlarında da sıklıkla karşımıza çıkıyor. OLED, göz sıhhatini muhafazası ve gerçeğine en yakın renkler sunarak üstün imaj kalitesi sağlaması özellikleriyle günümüzün en yeterli ekran teknolojilerinden biri olarak kabul ediliyor. Çalışırken, sinema izlerken ya da oyun oynarken, her sahnede gerçeklik hissi yaşatan bu modeller, bilhassa renk doğruluk oranını önemseyen içerik üreticileri ve dizayncılar için vazgeçilmez bir yol arkadaşı.

Son periyotta ağır talebe süratle karşılık vererek birçok modelinde OLED paneli kullanan ASUS, Zenbook ve Vivobook modelleriyle taşınabilir aygıtlarda OLED ekran teknolojisine öncülük eden markalardan. Kısa müddet evvel OLED ekranlı yeni modellerini kullanıcılarıyla buluşturan ASUS, yakın vakitte farklı modellerini de Türkiye pazarına sunmaya hazırlanıyor. Markanın amacı, OLED ekranlı, şık, taşınabilir, güçlü ve ulaşılabilir fiyat avantajlarını bir ortada sunan eser gamını daha da genişletmek.

ASUS’un 4K çözünürlüğündeki OLED ekranları, PANTONE® onaylı, 1,07 milyar kadar renk barındırıyor. En düşük parlaklık ayarında bile sinema tadında izleme tecrübesi sunan OLED’li ASUS’lar, 1,000,000:1 kontrast oranıyla da epey argümanlı. Standart ekranlarda detay ve renk kalitesi parlaklık azaldıkça kıymetli ölçüde azalırken ASUS OLED ekranlar farklı ayarlarda dahi rengini koruyor, böylece fevkalâde canlı renklerin keyfini kesintisiz yaşatıyor.

Yarı iletken ışık kaynağı olarak bilinen LED teknolojisinin gelişmiş son versiyonu olan OLED, organik ışık yayan diyot manasına geliyor ve LED ekranlara kıyasla yüzde 70 daha az mavi ışık yansıtıyor. ASUS, tıpkı vakitte ASGS ve TÜV Rheinland tarafından verilen göz konforu sertifikalarına da sahip. Bu özellikler, dijital ekran bağımlıları için ASUS bilgisayarları daha sağlam ve konforlu bir seçenek haline getiriyor.

ASUS’un yeni kuşak içerik geliştiriciler ve cümbüş gereksinimleri için tasarlanmış iki yeni modeli Vivobook Pro 14 K3400 ve Vivobook Pro 15 K3500, gücünü 11. Kuşak Intel Core H-Serisi işlemciler yer alıyor. Bu işlemcilerin yanı sıra aygıtlarda NVIDIA GeForce RTX 3050’ye kadar ekran kartı seçeneği, 16 GB’a kadar DDR4 bellek ve depolama için 1 TB’a kadar SSD yer alıyor. Vivobook Pro OLED ailesi WiFi 6, tümleşik web kamerası saklılık kalkanı, güç düğmesinde isteğe bağlı yerleşik parmak izi sensörü üzere bir dizi özelliğe sahip. İnce dizaynları ve yüksek kapasiteli pil ömürleriyle dikkat çeken modellerle kesintisiz bir halde en yeni oyunları oynamak da çalışmak da mümkün.

Vivobook Pro 14X OLED (M/N7400) ve Vivobook Pro 16X OLED (M/N7600) modelleri, gücünü aldığı aldığı 5. jenerasyon AMD Ryzen yahut 11. jenerasyon Intel Core i7’ye kadar işlemci ve NVIDIA GeForce RTX 3050’ye kadar grafik kartı seçeneği ile yaratıcıların muhtaçlık duyduğu performansın tamamını sunuyor. 14 inç (N7400) ve 16 inç (N7600) modellerde DialPad teknolojisi de mevcut. Kreatif odaklı çalışmalarda vakitten tasarruf etmek ve böylelikle yaratıcı süreçleri kolaylaştırarak performansı artırmak emeliyle ASUS ve Adobe işbirliğinde gerçekleştirilen DialPad teknolojisi, 20’den fazla tanınan Adobe uygulamasına süratli ulaşım ve uygulamalar içinde ufak dokunuşlarla büyük işler yapma fırsatı sunuyor. Harici ekran kartı ilişki alanı sayesinde aygıtlar ister oyun ister iş maksatlı kullanılabiliyor.

Zenbook serisinin OLED’li başka iki yeni modeli Zenbook 13 UX325 ve Zenbook 13 UM325, evvelki Zenbook modellerine kıyasla 3 mm daha ince bir yapıları, 1.07 kg tartılarıyla her çantaya sığabilecek kompaktlıkta olmalarıyla dikkat çekiyor. 4.2 GHz sürate ulaşan 4 çekirdekli Intel Core i7’ye kadar işlemci ve dahili Intel Iris Plus grafik yongaya sahip UX325, kullanıcılarına üstün bir grafik performansı sağlıyor. UM325 ise güçlü vazifeler için bile ultra süratli cevap veren AMD Ryzen™ 5000 serisi taşınabilir işlemciler tarafından destekleniyor.

Yeni OLED’li modellerin en hesaplı üyeleri ise  Vivobook 15 K513EP ve Vivobook 15 D513UA. K513EP, 8 GB’a kadar RAM bellek boyutuna, Intel® Core™ i7-1165G7’ye kadar işlemciye ve GeForce® MX350’ye kadar ekran kartı seçeneğine sahip. Aygıt, yüzde 85’lik ekran/gövde oranıyla üstün manzara keyfi vadediyor. En yeni AMD ®  Ryzen ™  5 işlemci tarafından desteklenen D513UA ise, rastgele bir misyonun üstesinden gelmek için muhtaçlık duyulan performansı sunuyor. Ayrıca  en süratli depolama için 512GB kapasiteli M.2  bir PCIe ® 3.0 SSD’ye ve 8 GB’a kadar yükseltilebilen RAM belleğe sahip.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli