e
sv

Asus Tuf Gaming H3 İnceleme

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

 • Kaliteli tasarım
 • Baş ve kulak ağrıtmayan yumuşak materyal
 • Temel gereksinimlerin üzerinde teknolojik içerik
 • RGB arayanlara hitap etmeyecektir
 • USB çıkışının bulunmaması

Bilgisayar donanımları bilhassa 2010 yılından itibaren birçok manada değişim gösterdi. Bu değişimlerin en başında pek tabii RGB teması ve bu tema ile birlikte gelen farklı eserler yer alıyor. 

Klavyeler mekanik oldu, fareler farklı tasarım ve DPI ayarlarına kavuştu, kulaklıklarsa eşsiz teknolojileri beraberinde getirdi. Pek doğal yeni kuşak oyunlar, beraberlerinde yeni kuşak oyuncu tecrübeleri de yarattı. Bu tecrübeleri en üst seviyede yaşamak için de kaliteli bir kulaklık neredeyse “şart” oldu. Geçen yıllar içerisinde birbirinden farklı özellik ile donatılan kulaklıklar, günümüzde muazzam etiket fiyatlarına ulaşabiliyor. Bilhassa döviz kurları sebebi ile ülkemizde kaliteli bir kulaklığa ulaşmak bir epey güç. Fakat Asus TUF Gaming H3 Headset uygun fiyatı ile birçok kullanıcıyı keyifli edecek özellikler ile karşımıza çıkıyor. 

Öncelikle dizayndan başlayalım. Görselde de gördüğünüz üzere kulaklığın genel geçer tasarımı bir epey kaliteli. Askı altı ve kulaklık pedleri ziyadesiyle yumuşak geçişlere sahip. Baş için ayar yapmaya çalıştığımda halihazırda kullandığım kulaklıktan çok daha kolay bir biçimde değişim yapabildiğim gördüm. En büyük kederlerimden birisi uzun müddet kullanımda baskı hasebiyle kulaklarımın ağrıyacak derece zorlanmasıdır. Hakikaten Asus TUF Gaming H3 Headset ile yaptığımız uzun süren WoW raid‘leri esnasında hiçbir kahır yaşamadık. Kulaklığın bir başka avantajı da terletmemesi! Birinci başta “acaba?” diye düşündüğümüz bu rahatsız edici durum ile karşılaşmamak bizi ziyadesiyle memnun etti. Bu bağlamda kulaklıkta kullanılan gereçler pek kaliteli diyebiliriz. Bilhassa kulaklığı taşıyan ilişkinin çelik olması büyük bir avantaj. 

Eserin logosunun bulunduğu kısım ise sert plastikten imal edilmiş. Aygıtımızın bir de mikrofonu bulunuyor. Açıkçası fiyatına nazaran bu türlü bir performans ile müsabakayı pek beklemiyorduk. Öncelikle Twitch yayınlarımda pek kaliteli bir ses aldığımızı belirtmek isteriz.

Mikrofonun çoklu noktalardan ses alabilmesi sayesinde rahatlıkla konuşabildik. Yani uygunca ağzımıza yaklaştırmak zorunda kalmadık. Kullandığımız haftalar boyunca rastgele bir cızırtı ile de karşılaşmadık. Mikrofonun çok uzun ya da kısa olmaması da ergonomik bir avantaj sunmuş. Pek alışılmış birçok üst düzey kulaklıkta bulunan mikrofon çıkarıp takma opsiyonu bu aygıtta bulunmuyor. Sol kulaklık altında bulunan bir tuş yardımı ile aygıtı büsbütün kapatabiliyor ya da ses düzeyini ayarlayabiliyoruz. Bilhassa giriş düzeyindeki birçok kulaklıkla olmayan bu ufak ancak tesirli özellik de mutlaka fark yaratıyor. 

Cihaz 3.5 mm sabit jak çıkışına sahip. Bu özelliği sayesinde PS4PS5PC ve Switch gibi aygıtlarla da uyumlu halde çalışabiliyor. Kutu içerisinde 1.3 metre uzunluğunda bir kablo ve bu arayı daha da uzatmak isteyenler için harici olarak 1.3 metre uzunluğunda öteki bir uzatma kablosu da çıkıyor. Aygıtın teknik özelliklerine baktığımızdaysa 50mm şoförler ve 32 Ohm Empedans değer verdiğini görüyoruz.

Eserin kulaklık frekansı standart kabul edebileceğimiz 20 Hz ile 20KHz arasındayken, mikrofon frekansı da 50 Hz ile 10KHz arasında kıymet sunuyor.

Özetle

Asus TUF Gaming H3 Headset an itibariyle farklı firmalarda 400 ile 500 TL bandı ortasında satılıyor. Sunduğu özelliklere ve etiket fiyatına baktığımızda, nitekim de kaliteli bir fiyat / performans eseri ile karşılaştığımızı belirtmeliyiz. Yaklaşık 1 ay boyunca etkin olarak test ettiğim bu eser, bilhassa giriş – orta düzey kulaklık arayanlara tavsiye ediyoruz.

Asus Tuf Gaming H3 Teknik Özellikleri
Eser ModeliAsus Tuf Gaming H3
Eser TipiKulaklık
CHIP Online Notu85
ÜreticiASUS
FirmaAsusTek Computer (216) 521 47 25
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli