e
sv

Audi R8’in halefi büsbütün elektrikli olacak

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Otomotiv dünyasında elektrik dönüşümü aldı başını gidiyor. Elbette ikonik modeller de bu dönüşümden nasibini alıyor. Son olarak Audi R8’in halefinin de büsbütün elektrikli olacağı duyuruldu.

Roadshow’a konuşan Audi Sport Eser Pazarlama Müdürü Linda Kurz, bir sonraki R modelinin içten yanmalı motor kullanmayacağını belirtti. Kurz, “Sıradaki amacımız R segmentini dönüştürmek. Bu kapsamda R segmenti büsbütün elektrikli olacak. Önümüzdeki 10 yıllık süreçte vazifemiz bu.” açıklamasında bulundu.

Gelecek modelin yeni jenerasyon R8 olup olmayacağını bilmiyoruz. Çünkü Alman marka, R8’in yerini alacak bir diğer model de karşımıza çıkarabilir. Lakin bu açıklama sonrasında ne olursa olsun sıradaki arabanın içten yanmalı motor kullanmayacağı katılaşmış oldu. R8 şu anda 620 beygir güç üreten V10 Performance versiyonuyla, geriden itiş yahut dört tekerlekten çekiş konfigürasyonlarıyla tercih edilebiliyor.

Hatırlanacak olursa Audi, 2015 yılında büsbütün elektrikli Audi R8 e-tron’u piyasaya sürmüştü. Yalnızca Avrupa’da satışa sunulan modelin fiyatı 1 milyon euro’dan başlıyordu. Lakin 100 adedin altında satış sayısıyla 1 yıl sonra piyasadan kaldırıldı. Audi Sport’un şu an tek elektrikli spor aracı RS e-tron GT quattro. Kelam konusu model Taycan Turbo’nun ikizi.

Öte yandan Kurz, yüksek performanslı arabalardaki elektrik dönüşümünün hayli süratli bir süreç olacağının altını çizdi. 2026 itibariyle Audi’nin RS eser gamındaki modellerin yüzde 80’i elektriklenecek. Buna büsbütün elektrikli modeller de dahil.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli