e
sv

Avrupa Parlamentosu, Halka Açık Yüz Tanıma Sistemlerini Yasaklamak İstiyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Yüz tanıma teknolojileri bilhassa son yıllarda dünya çapında kıymetli bir mevzu haline geldi. Amazon ve Clearview üzere şirketler, sivil toplum kuruluşları ve hükümetlerin reaksiyonuna karşın bu teknolojiyi geliştirmeye devam ediyor. Sonrasında ise sundukları tahlilleri kolluk kuvvetlerine ve öteki ilgili kuruluşlara satmaya çalışıyorlar. Fakat Avrupa Parlementosu’nda bu hususla ilgili birtakım tedbirler alınabilir.

Avrupa Parlamentosu (AP) vekilleri, “kamusal alanlarda” otomatik yüz tanıma teknolojilerinin kullanımına resmi olarak “kalıcı bir yasak” getirilmesi için davette bulundu. Avrupa vatandaşları, yalnızca bir kabahat zanlısı olduklarında izlenmeleri gerektiğini düşünüyor.

Milletvekilleri bu teknolojilerin ayrımcılığa ve azınlıkların, bayanların ve yaşlıların orantısız halde yanlış tanımlanmasına yol açabileceğini düşünüyor. Parlamentoya nazaran tüm algoritmalar “şeffaf, izlenebilir ve gereğince belgelenmiş” olmalı ve bu amaçlara ulaşmak için mümkün olduğunda açık kaynaklı yazılım kullanılmalı. Milletvekilleri ayrıyeten Clearview AI tarafından işletilenler üzere özel yüz tanıma veritabanlarının yasaklanmasını istiyor.

Karar 248 aleyhte ve 62 çekimser oyla birlikte 377 milletvekili tarafından kabul edildi. Elbette bu bağlayıcı bir karar değil. Bu bahis Avrupa Komitesi üyeleri tarafından tartışılacak ve sonuca nazaran bir yasa tasarısı önerilecek.

Çin’de “tahmine dayalı polislik uygulamaları” ve “sosyal puanlama sistemleri” için birtakım yüz tanımlama sistemlerinin kullanıldığı biliniyor. Bu çeşit teknolojiler, mahremiyet ve vatandaşların temel hakları kelam konusunda birçok kaygı yaratıyor. Avrupa Parlamentosu ise bu mevzuda tedbirlerin alınması için hemfikir üzere.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli