e
sv

Avustralya, internet trollerine karşı sert bir yasa getirmeyi planlıyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Reuters’ın haberine nazaran Avustralya hükümeti internet trollerine karşı yeni bir maddeyi gündeme getirdi. Başbakan Scott Morrison’un açıklamalarına nazaran bu yasa sayesinde trollerin, nefret söylemi ve karalayıcı yorumlar içeren paylaşım yapan insanların kimliğinin açığa çıkarılması mümkün olacak.

Morrison bu durumla ilgili, “Anonim saldırganlar insanlara ziyan verebiliyor. Bu yüzden de bu türlü bir karar aldık. Gerçek hayatta bu üslup bir şey yapamazsınız, bu yüzden bu durumun dijital ortamlarda da yaşanmamasını istiyoruz ve hayatımızdaki kuralları dijital dünyaya entegre etmeye çalışıyoruz” sözlerini kullandı.

Yetkililere nazaran bu yasa kapsamında yeni bir şikâyet sistemi kurulacak. Yani bir kişi; Facebook, Instagram, Twitter üzere toplumsal medya platformlarından hücuma uğradığında buraya başvurabilecek ve içeriğin kaldırılmasını talep edebilecek. Şayet içerik kaldırılmazsa yetkililer, toplumsal medya platformlarından saldırıyı gerçekleştiren insanın kimliğini isteyecek, bu sayede de hukuksal süreçler daha süratli işleyebilecek ve saldırganların ceza alması sağlanacak.

“Platformlar inançlı hâle gelmezse bu türlü kararlar almaya devam ederiz”

Morrison bu durumla ilgili şunları da kelamlarına ekledi, “Sosyal medya platformları bu biçim içeriklere müsaade vermemelidir ve kaldırılmasını sağlamalıdır. Şayet bunu gerçekleştiremezlerse ve yarattıkları sanal ortamları inançlı hâle getirmezlerse, biz de bu türlü yasalar çıkarırız ve inanç oluşturmaları için onlara baskı yaparız.”

Lakin ülkenin planladığı bu kararın kullanıcı zımnilik hakkında birtakım soru işaretleri yarattığını söylemekte de yarar var. Trollere karşı bu yasanın işe yarayabileceği söylense de kimi uzmanlar, anonim olmanın internet ortamında engellenmemesi gerektiğini, trol olarak nitelendirilenler dışında birçok insanın da bu sistemle toplumsal medya kullandığını belirtiyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli