e
sv

Ay misyonuna bir Adanalı gidiyor! Ay’da 1 Adanalı!

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, yeni misyonlarında eğitim alacak on astronot adayını basına tanıttı. Adaylar ortasında Adanalı birisi daha bulunuyor.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 12 bin müracaat ortasından seçtiği yalnızca 10 kişiyi yeni uzay misyonlarına hazırlık hedefli seçimlere tabi tuttu.

Bu Astronot adaylarının, Ocak 2022‘den itibaren Johnson Uzay Merkezi‘ndeki 2 yıllık eğitim programına başlayabileceklerini açıklandı.

Adana’da doğan astronot: Deniz Burnham

Astronot adayları ortasında o denli bir isim dikkat çekiyor ki kendisi Adana’da doğdu. ülkemizdeki İncirlik Hava Üssü’nde doğan Deniz Burnham Adana doğumlu olarak aya birinci çıkacak isim olacak.

Paramotor ve yamaç paraşütünün yanı sıra helikopter ve sabit kanatlı hava araçlarını da uçurabilen Burnham, uzun bir müddettir Alaska’da yaşıyordu. Adana üzere sıcak bir yerden Alaska’ya geçip orada eğitimine devam eden Burnham, NASA seçmelerini kazanıp Adanalı astronot sıfatıyla Ay’a gitmeye hazırlanıyor.

Burnham binlerce kişinin ortasından kapsamlı bir tıbbi denetimden ve çeşitli NASA’nın güç yetenek, antrenman testlerinden geçerek 10 kişilik takıma katılmaya hak kazandı.

Deniz Burnham’ı tanıyalım

Askeri bir ailede büyüyen Burnham, çeşitli yerlerde okuduktan sonra California’da Vanden Lisesi’nden mezun oldu. 2007 yılında California Üniversitesi, San Diego’dan kimya mühendisliği alanında lisans derecesi aldı.

Güney California Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olan Adanalı Burnham, Deployable Autonomy Technologies kümesinin bir modülü olarak NASA Ames Araştırma Merkezi’nde staj hakkı elde etmişti.

Mesleğine birinci olarak Alaska, Prudhoe Körfezi’ndeki bir petrol sondaj kulesinde saha mühendisi olarak başladı. Kuzey Kutbu boyunca sondaj kulesi alanlarında, sondaj operasyonları sırasında ölçüm ve kayıt süreçlerinin yapılmasından sorumluydu.

Kanada, Ohio ve Texas’taki sondaj kulelerinde yaklaşık 9 yıl boyunca yerinde operasyonlara liderlik eden Burnham, NASA vazifelerinde de sondajlardan sorumlu isim olacak.

Adana’daki vatandaşlarımızın sıcaktan Güneşe ateş ettiği bir yerden Ay’a başlayacak bir seyahate çıkacak olan Burnham’ı tebrik ederiz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli