e
sv

Bakan Mustafa Varank’tan yeni “ÖTV Zammı” açıklaması

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ÖTV artırımı hakkında kimi açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz ay elektrikli araçlara ÖTV artırımı gelmişti. Bakan Varank yaptığı açıklamada bu bahse netlik getirdi. Açıklamada ÖTV artışının ithal lüks araçlara yönelik olduğunun altı çizildi.

Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş ve Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır yerli araba standında açıklamalarda bulundu. Akabinde gazeteciler mevzuyla ilgili sorularını yöneltti.

Bakan Mustafa Varank yeni ÖTV artırımı hakkında konuştu

Bir gazetecinin, “Elektrikli araçlara gelen ÖTV artırımı stratejik miydi, yerli araçları desteklemek için miydi?” Bakan Varank şu halde karşılık verdi: “Oradaki atağın bilhassa ithal lüks arabalar dönük bir ayağı vardı. Maalesef çok lüks arabaları daha uygun fiyatlarla Türkiye’ye getirmeye çalışanlar oldu, ona dönük bir ataktı. Biz tabi ki vergi uygulamalarımızı hem ülkenin ekonomik gereksinimlerini göz önünde bulundurarak, hem de kesimlerin önünü açacak formda tasarlıyoruz. Tabi ki KDV olsun, ÖTV olsun muhtaçlıklar hasıl olduğunda. Biliyorsunuz pandemi periyodunda KDV’ye dönük çok önemli indirimler gerçekleştirdik. Bu manada da Hazine ve Maliye Bakanlığımızda ne kesimin önünü kesmek istiyor, ne de çok fazla ithal ve lüks arabaların Türkiye’de satılmasını istiyor. Bu dengeyi tutturacak halde önümüzdeki devirde tabi ki bu uygulamalarını revize etmeyle ilgili çalışmaları var.” “Bu manada da Hazine ve Maliye Bakanlığımız ne dalın önünü kesmek istiyor, ne de çok fazla ithal ve lüks arabaların Türkiye’de satılmasını istiyor. Bu dengeyi tutturacak biçimde önümüzdeki devirde tabi ki bu uygulamalarını revize etmeyle ilgili çalışmaları var.”

Artırımlardan kelam edecek olursak, motor gücü 85 kWh’ı geçmeyen elektrikli arabaların ÖTV oranı yüzde 10‘a, motor gücü 85 kWh ile 120 kWh ortasında kalan elektrikli arabaların ÖTV oranı yüzde 25‘e, motor gücü 120 kWh‘ı geçen elektrikli arabaların ÖTV oranları yüzde 60‘a yükseltildi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli