e
sv

Baldur’s Gate 3’e Türkçe Lisan Dayanağı Geliyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Görüntü oyun dünyasındaki gelmiş geçmiş en bilinen rol yapma oyunlarından biri olan Baldur’s Gate serisinin en yeni oyunu Baldur’s Gate 3‘ün erken erişim sürümü, geçtiğimiz yılın ekim ayında oyuncuların beğenisine sürülmüştü. Erken erişim sürümüyle bile oyun basınının ve oyuncuların ziyadesiyle beğenisini kazanan rol yapma oyunuyla ilgili dün akşam saatlerinde Türk oyuncuları sevindirecek bir haber geldi.

Oyunun geliştiricisi olan Larian Studios, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamayla oyuna Türkçe lisan dayanağının geleceğini duyurdu. Geliştirici stüdyonun yaptığı açıklamaya nazaran, Türkçe lisan seçeneği patch 6 ile birlikte oyuna eklenecek. Baldur’s Gate, başka pek çok izometrik rol yapma oyununda olduğu üzere çok sayıda diyalog ve metin barındırdığı ve de son derece edebi bir öykü anlatımına sahip olduğundan, oyunun kıssasını en ince detayına kadar anlayabilmek için çok güzel derecede İngilizce bilmek gerekiyor. Bu da İngilizce’si çok yeterli olmayan oyuncular için bile oyunu oynamak konusunda önemli bir bariyer oluşturuyor. İşte bu nedenle böylesi esaslı geçmişe sahip olan bir rol yapma oyununa Türkçe lisan takviyesinin gelmesi büyük bir değer arz ediyor.

Baldur’s Gate 3’ün geliştiricisi olan Larian Studios, 2014 ve 2017 yıllarında çıkartmış olduğu Divinity: Original Sin ve Divinity: Original Sin 2 oyunlarıyla dikkatleri üzerine çekti. Bu iki oyunun da oyun basınından ve izometrik rol yapma oyunlarını seven oyunculardan tam not almasının akabinde uzun yıllardır sessizliğe gömülmüş olan rol yapma oyunu klasiği olan Baldur’s Gate serisinin yeni oyununun da Larian Studios tarafından geliştirildiğinin duyurulması büyük heyecan yarattı. Ve erken erişim sürümündeki tenkitlere bakacak olursak, geliştirici stüdyo bu heyecanı boşa çıkartmayacak üzere görünüyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli