e
sv

Beşerler oyunlara haftada 1.7 milyar dolar harcıyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Oyun bölümü bildiğiniz üzere son yıllarda en süratli büyüyen bölümlerden birisi. Hatta pandemi ile birlikte bu büyüme daha da sürat kazandı ve bilhassa 2020 yılında inanılmaz sayılara ulaştı. Geçtiğimiz saatlerde de bu hususla ilgili bir istatistik paylaşıldı.

Haftada 1.7 Milyar Dolar

App Annie ve IDC tarafından pandemi devri kapsamında gerçekleştirilen araştırmaya nazaran, dünya genelindeki kullanıcılar 2021 yılının birinci çeyreğinde 2019 yılının son çeyreğine kıyasla yüzde 30 daha fazla taşınabilir oyun indirdi ve haftada 1 milyardan fazla oyun indirme suratına ulaşıldı. Tüketiciler, pandemi sürecinde taşınabilir oyunların uygulama içi satın alma süreçlerine her zamankinden daha fazla harcama yaptı.

2021’in birinci çeyreğine biraz daha ayrıntılı baktığımızda tüketicilerin salgın öncesindeki periyoda nazaran yüzde 40 artışla taşınabilir oyunlara haftada 1,7 milyar dolar harcadığını görebiliyoruz. Mobil oyunlar, 2021’de 204 milyar doları aşan oyun pazarında 120 milyar dolar ile öteki tüm oyun tiplerinden yüzde 50 daha fazla gelir sağladı.

Digital Report Mecmuası ve DORinsight Araştırma Şirketi tarafından yapılan araştırmaya nazaran, Türkiye’deki iştirakçilerin yüzde 75’i taşınabilir, yüzde 22’si bilgisayar, yüzde 3’ü ise konsol oyunlarını tercih etti. İştirakçilerin yüzde 23’ü taşınabilir üzerinden en çok bulmaca oyunlarını oynadı. Mobilde en çok oynan öbür oyunlar ise yüzde 16 oranla strateji ve yüzde 15 oranla aksiyon oyunları.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli