e
sv

Bilim adamları başardı: İnsan beyni bilgisayara kablolar olmadan bağlı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bilim insanları, bir zamanlar rüya olan uzun süredir üzerinde çalışılan projeyi hayata geçirdiler.

Yayınlanan bir araştırmaya nazaran, insan beyni ilk defa bir kablo bağlantısına ihtiyaç duymadan bir bilgisayara bağlandı.

Kablolara gerekseme duyulmadan beyin mesajları, beynin motor korteksine bağlı bir kısım vesilesiyle bilgisayara iletiliyordu.

Araştırmaya nazaran 24 saatlik testte buyrultu iletimi başarıya ulaşmış oldu. Şu demek oluyor ki sınava girenler düşünce gücüyle bilgisayara istedikleri komutu verdiler.

ARAŞTIRMAYA KATILAN İKİ KEÇE KİŞİ

Araştırmaya 2 kişi katıldı. Her ikisinin de felç olduğu ve şundan dolayı bilgisayar destekli yardıma gerekseme duyduğu bildirildi.

Bilim insanları, her iki katılımcının da komutları benzer hızda ilettiğine dikkat çekti. Araştırma Brown Üniversitesi’nde yapıldı ve sonuçlar Biyomedikal Mühendisliği IEEE İşlemlerinde yayınlandı.

“Kablosuz sistemlerin en iyi performans olarak kabul edilen kablolu sistemler benzer biçimde çalışabileceğini gösterdik. Sinyaller hemen hemen aynı kablolu ekipman doğruluğu ile kaydedilir ve iletilir. Önceki çalışmalardan farkı, insanların daha oldukça kabloya bağlanmasına gerek olmamasıdır. Bu, BrainGate sisteminin kullanım alanıdır.

Ayrıca testler laboratuvar ortamında değil katılımcıların evlerinde gerçekleştirildi.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli