e
sv

Bilim insanları atmosferde insan kaynaklı bir sorun daha tespit etti

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Proceedings of the National Academy of Sciences mecmuasında yayınlanan yeni bir araştırma, atmosferde bulunan moleküler hidrojen düzeylerinin insan kaynaklı sebepler nedeniyle kıymetli bir artış gösterdiğini ortaya koydu.

Bilim insanları, Antartika’da bulunan buzulların delinmiş çekirdeklerinde sıkışan hava örneklerini tahlil ettiler. İncelemeler sonucunda, atmosferik hidrojenin 20. yüzyılda insan kaynaklı sebepler yüzünden %70’lik bir artış gösterdiği ortaya çıkarıldı.

Uzmanlara nazaran son vakitlerde hava kirliliğine karşı alınan tedbirler artırılmaya başlansa da hidrojen emisyonları hiçbir yavaşlama belirtisi göstermeden yükselmeye devam etti.

Moleküler hidrojen, bilhassa arabalardan kaynaklanan hava kirliliğinin bir yan eseridir. Ayrıyeten, Karbondioksitten sonra en kıymetli iki sera gazı olan metan ve ozonun da dağılımını dolaylı olarak etkileyebilir. Bu da moleküler hidrojenin iklim değişikliklerinde rol oynayabileceğini gösterir.

Çalışma, bu hususta düzgün sayılar sağlayan birinci araştırma olarak kayıtlara geçti. Antartika’dan alınan hava örnekleri, atmosferik hidrojenin 1852 ile 2003 yılları ortasında milyarda 330 kesimden milyarda 550 modüle yükseldiğini gösterdi. Araştırmacılara nazaran bu durum telaş verici sonuçlar doğurabilir.

“Hidrojen emisyonları hafife alınıyor”

California Irvine Üniversitesi’nden John Patterson da bununla ilgili, “Hidrojen düzeylerinin sanayi ihtilalinden bu yana kıymetli ölçüde arttığını gözlemlemiş olduk. Haberler pek düzgün değil. Hidrojen emisyonlarını hafife alıyor olabiliriz.”Ayrıca, Patterson’a nazaran bu düzeylerdeki artışın otomotiv dalı dışındaki sebepleri de hafife alınıyor.

Ek olarak araştırmanın, yeşil hidrojen kaynaklarında yaşanacak olan sızıntıları önlemede kıymetli bir fayda sağlayabileceği de düşünülüyor. Uzmanlara nazaran bu şekil sızıntılar metanın atmosferdeki ömrünü uzatabilir.

Şimdilik arabalar dışında nelerin hidrojen düzeylerini artırdığı konusunda pek bilgi bulunmasa da bilim insanları araştırmalarına devam ediyor. Uzmanlara nazaran bu sebeplerin hemen tespit edilip engellenmesi gerekiyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli