e
sv

Bilim insanları, boğa gibisi bir dinozorun derisinin nasıl göründüğünü ortaya çıkardı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

1984 yılında Josê Bonaparte tarafından keşfedilen ve başında bulunan boynuzlar sebebiyle “etçil boğa” manasına gelen Carnotaurus ismi verilen bir dinozor, şu ana kadar keşfedilmiş en tuhaf dinozorlar ortasında yer alıyor. Artık ise Belçikalı ve Avusturalyalı paleontologlar, bu inanılmaz hayvanın bedenini baştan inşa etmeyi ve derisinin nasıl göründüğünü ortaya çıkarmayı başardı.

Carnotaurus’un iskeleti Patagonya’nın Chubut bölgesinde bulunmuştu. Bilim insanları bu hayvanın “deri” ile keşfedilen birinci etobur dinozor olduğunu belirtmiş lakin onu detaylı olarak incelememişlerdi.

Cretaceous Research mecmuasında yayınlanan yeni bir araştırmada, bilim insanları bu farklı dinozoru inceleme fırsatı buldular. Araştırmacılardan San Miguel ve Dr. Christophe Hendrickx hayvanın derisi ile ilgili, “Omuz, göbek ve kuyruk bölgelerindeki cilde bakarak bu dinozorun derisinin evvelce düşünülenden çok daha çeşitli olduğunu keşfettik.”

Hendrickx, Avustralya’da dinozor derisi uzmanı Dr. Phil Bell ile de birlikte çalıştı ve Carnotaurus’un boynuzlarının ve pullu derisinin Avusturalya’da bulunan dikenli şeytan kertenkelesine benzediğini söz etti.

Bilim beşerlerine nazaran 8 metre uzunluğunda faal bir yırtıcı olan Carnotaurus’un pullu derisi, çağdaş sürüngenlerde olduğu üzere, beden ısılarının düzenlenmesinde kıymetli bir rol oynuyor olabilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli